The relationship between personal ethical ideology and perception of corporate social responsibility: An application in Turkey
Bireysel etik ideoloji ile kurumsal sosyal sorumluluk algısı arasındaki ilişki: Türkiye'de bir uygulama
  1. Tez No: 492891
  2. Yazar: AHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLRUH GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı bireysel ahlaki ideolojinin kurumsal sosyal sorumluluk algısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bireysel ahlaki ideoloji ile kurumsal sosyal sorumluluk algısı arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için Türk iş dünyasından çeşitli sektör ve statüden 167 profesyonelin katılımıyla nicel bir araştırma yapılmıştır. Bulgular ışığında yapılan araştırmada bireysel ahlaki ideoloji ile kurumsal sosyal sorumluluk algısı arasında istatistiki bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to measure the effect of personal ethical ideology on the perception of corporate social responsibility. To determine the relationship between personal ethical ideology and corporate social responsibility perceptions of 167 Turkish business professionals from several sectors and positions quantitative research technique was used. Based on the data provided by the participating professionals, it was concluded that there is not a significant relationship between personal ethical ideology and corporate social responsibility perception of the business professionals in the sample group.