İş stresi ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişkide işe bağlılığın rolü: Gemi adamları üzerine bir araştırma
The role of work commitment on the relationship between work stress and work life balance: An empricial study
- Tez No: 492897
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüz dünyasında iş stresi ve iş-yaşam dengesi hem örgütler hem de akademik çalışmalar için oldukça önemli bir konudur. İş stresinin yarattığı olumsuz etkilerin çalışanların özel ve yaşam alanlarını etkilemesi ve bu etkide iş yaşam dengesinin bozulması, örgütlerin ve akademik çalışmaların giderek daha fazla ilgisini çekmektedir. Örgütlerde özellikle son yıllarda çalışanların iş-yaşam dengesinin korunmasına ilişkin eğitimler verilmekte, çalışanların iki alanı da dengesinin sağlanması için destek verilmektedir. Çalışma yaşamında rastlanan en büyük sorunların başında zamanın yeterli olmaması gelmektedir. Özellikle yüksek tempolu işlerde çalışanlar özel ve sosyal yaşama ayrılan zamanın yetersizliği nedeniyle iş stresini azaltmada yeterli zaman bulamamaktadır. İş ve yaşam birbirine bağımlı iki alan olması nedeniyle bu alanlarda yaşanılan her şey birbirini doğrudan etkilemektedir. Yoğun iş stresi, uzun vadede çalışanların özel yaşamlarında olumsuzluklar yaratmakta, ayrıca işyerinde motivasyonunun azalmasına, performansının düşmesine ve verimliliğinin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu tez kapsamında iş stresi, iş-yaşam dengesi ve işe bağlılık kavramları ele alınmış, iş stresi ile iş yaşam dengesi arasındaki ilişkide işe bağlılığın rolü gemi adamları üzerinde incelenmiştir. Araştırma açık denizde görev alan 213 gemi adamı üzerinde yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma üzerinde elde edilen analizler değerlendirilmiş ve konu ile ilgili öneriler sunulmuştur. Yapılan analizler sonucunda iş stresi ile iş-yaşam dengesi arasında pozitif yönlü ve kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte iş stresi ile işe bağlılık arasında pozitif yönlü ancak zayıf bir ilişki bulunmaktadır. İş-yaşam dengesi ile işe bağlılık arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. İş-yaşam dengesi ve işe bağlılığın iş stresi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmakla birlikte iş-yaşam dengesinin işe bağlılık üzerinden anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bunun sonucunda iş stresi üzerinde işe bağlılığın aracı rolü bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's our modern world work stress and work-life ballance is very important for companies and academic studies. Work stress affects in a negative way to employees for their personal and family life therefore work life ballance draw attention more every day to companies and academic studies in recent years, companies give traning to their stuff to keep balance between work and life, and support them to save this ballance between work and life. The most important problem in work life is timelessness. Most especially in ''on the go jobs'' there is no enough time for private and family matters that's why employees can not control their work stress. Work and life is extremly related to each other therefore one is directly affect the other one in positive or negative way. Under work stress if employees can not control, it will affect their life in negative way, also their work power and effectiveness will decerase in time. In this thesis, work stress, ballance of work-life and work commitment have been described. Therefore, with regard to the concept, the relavence between work stress and ballance of work-life have been defined on seafarers' life. The quantitative research comprising of 213 seafarers who works on open seas. In this context, the findings of the research and recommendations about the subject have been described. As a result of the analysis a strong and positive relation is determined between work stress and work-life balance. In addition to this there is a positive but weak relation between work stress and work commitment. There is no relation between work-life balance and work commitment. Nevertheless there is a significant effect of work-life balance and work commitment on work stress, there is no significant effect of work-life balance on work commitment. Hence work commitment does not play a role on work stress.