Pozitif psikolojik sermaye'nin, iş becerikliliği ve üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerindeki etkileri
Effect of psychological capital on job crafting and counterproductive behaviors
- Tez No: 492899
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışma doğrultusunda bir devlet hastanesinde çalışan 151 hemşirenin katılımı ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümü örgütsel davranış alanını kısaca açıklamakta ikinci kısmı pozitif psikolojik sermaye ve alt boyutlarını açıklamaktadır. Üçüncü bölümde Üretkenlik karşıtı İş Davranışı; dördüncü bölümde İş becerikliliği anlatılmış olup, beşinci bölümde ise Pozitif Psikolojik Sermayenin, İş becerikliliği aracılığıyla üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; Pozitif Psikolojik Sermaye düzeyi ile İş becerikliliği arasında olumlu birbirlerini destekleyen özellikler bulunurken üretkenlik karşıtı iş davranışı bunlar karşısında negatif ilişki göstermektedir. Çalışmadaki katılımcıların sosyo-demografik özellikleri Pozitif psikolojik Sermayelerini, İş Becerikliliklerini ve Üretkenlik Karşıtı İş Davranışlarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, both Positive Psychology and Counter-Productive Work Behaviour are analyzed from a theoretical perspective with a view to placing them within the context of job crafting. In line with the aim of the study, a research was carried out with the participation of a number of 151 nurses working in a state hospital. In the first chapter of the study, the field of Organizational Behaviour is briefly explicated, while the second chapter focuses on Positive Psychological Capital and its sub-dimensions. Counter-Productive Work Behaviour and Job Crafting are dealt with, in the third and fourth chapters, respectively while the fifth chapter is reserved for an analysis of the implications of psychological capital for counter-productive work behaviour within the context of job crafting. The results of the study demonstrate that there is a positive relation between positive psychological capital and job crafting whereas counter-productive work behaviour has a negative impact. The socio-demographic characteristics of the participants of the study bear upon their psychological capital, job crafting and counter-productive work behaviour.