Bütünleşik pazarlama iletişiminin dijital içerik pazarlamasında kullanılması -Türkiye giyim sektörü incelemesi-
Use of integrated marketing communication in digital content marketing -Turkey's clothing sector investigation-
  1. Tez No: 492902
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİME CİNMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüz pazar koşullarında markalar hedef kitlelerine ulaşabilmek için dijital ortamlarda daha aktif bir şekilde yer almanın önemini anlamışlardır. Bu nedenle hedef kitleyi harekete geçirecek ve marka ile olan iletişimini aktifleştirecek dijital içerik stratejileri daha da önemli hale gelmeye başlamıştır. Günümüzde dijital platformlarda gerçekleştirilen içerik pazarlaması çalışmalarının önemi artarken, markaların bu doğrultuda yaratıcı içerik çalışmalarına yer verdiği görülmüştür. Özellikle geleneksel ortamda gerçekleşen pazarlama iletişimi çalışmaları, günümüz pazar koşulları doğrultusunda sosyal ağlardaki içerik çalışmalarına entegre edilmeye başlanmıştır. Bu çalışma, her geçen gün daha fazla gelişip değişen sosyal ağlardaki içerik pazarlaması çalışmalarının incelenmesi ve dijital içerik pazarlamasında bütünleşik pazarlama iletişimi unsurlarının kullanılması temeline dayandırılmıştır. Bu bağlamda, ikinci bölümde bütünleşik pazarlama iletişimi kavramı ve unsurları detaylı olarak ele alınmış; bütünleşik pazarlama iletişiminin dijital içerik pazarlamasında kullanımına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde dijital içerik pazarlaması kavramı detaylı olarak ele alınmış ve başarılı dijital içerik pazarlaması örneklerine yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Türkiye'deki giyim sektörünün Facebook ve Twitter'deki içerikleri incelenmiş; bütünleşik pazarlama iletişimi unsurlarının kapsamı doğrultusunda değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
They are aware of the importance of being more active in digital media in order to reach brand target groups in today's market conditions. For this reason, the target audience will move and the digital content strategies that will activate the communication with the brand have become more important. Nowadays, as content marketing activities on digital platforms are becoming more important, it has been seen that brands have included creative content in this direction. In particular, marketing communication activities in the traditional environment have begun to be integrated into the content works of social networks in line with the current market conditions. This study is based on the study of content marketing studies in more and more developing social networks and the use of integrated marketing communication elements in digital content marketing. In this context, the second part deals with the concept and elements of integrated marketing communication in detail; Use of integrated marketing communications in digital content marketing. In the third chapter, the concept of digital content marketing is discussed in detail and examples of successful digital content marketing are included. In the fourth and last section, the contents of Facebook and Twitter in the clothing sector in Turkey were examined; also evaluation was made in the context of the scope of integrated marketing communication elements.