Azerbaycan hukukunda avukatlık mesleği
Advocacy in Azerbaijani law
- Tez No: 493013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1991 yılında bağımsızlığını kazanması ile birlikte Azerbaycan'da hukuk alanında bir çok reformlar yapılmıştır. Parti Hukukunun hakim olduğu Eski Sovyet hukuk sistemi yerini daha demokratik ve insan haklarını ön plana alan modern hukuk sistemine bırakmıştır. Yapılan bu hukuk reformlarının sonucu olarak 1999 senesinde Azerbaycan Avukatlık Kanunu kabul edilmiştir. Her ne kadar uygulamada sorunlar olsa da bu kanun ile ülkede bağımsız ve güçlü savunmanın temeli atılmıştır. Çalışmamızda ülkede avukatlık mesleğinin tarihsel gelişimi, mesleğe kabul şartları, avukatların hak ve yükümlülükleri, meslek örgütleri ve mesleğin birlikte icrası ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After gaining independence in 1991, there have been many reforms in the field of law in Azerbaijan. The former Soviet legal system, where Party Law is dominant, has been replaced by a modern legal system that is more democratic and takes human rights to the forefront. As a result of these legal reforms, the Law on Advocacy in Azerbaijan was accepted in 1999. Although there were problems in practice, this law laid the foundations for independent and strong defense in the country. In our work, the historical development of the legal profession in the country, the conditions of admission to the profession, the rights and obligations of lawyers, professional ogranizations and execution of the profession together have been studied.