Akademik personellerde evlilikte bağlanma ve eş tükenmişliğinin incelenmesi
The examination of attachment to marriage in academic staff and their couple burnout
  1. Tez No: 493014
  2. Yazar: KADRİYE DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE DEVECİ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı evli bireylerin eş tükenmiliği ile bağlanma özellikleri arasındaki ilişkileri ortaya koymanın yanı sıra eş tükenmişliği ve bağlanma boyutlarından aldıkları puanları kişisel, aile ve evlilik ile ilgili değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 akademik yılında Süleyman Demirel Üniversitesinde görev yapan 103 kadın 211 erkek toplam 314 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Örneklemde yer alan her bir birey gönüllülük ilkesine bağlı kalınarak seçkisiz atama yolu ile belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Evli bireylerin temel güvensiz bağlanma boyutları puanlarını belirlemek amacıyla Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YİYE-II) evli bireylerden oluşan bir örneklem üzerinde güvenirliği ve geçerliği test edilerek kullanılmıştır. Evli bireylerin evlilik ilşkisinde tükenme düzeylerini belirlemek için Eş Tükenmişlik Ölçeği (ETÖ) ve aileleri, evlilikleri ve kişisel bilgileri ile ilgili veri toplamak için Demografik bilgi formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları yolu ile elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS paket programının 18. versiyonu kullanılmıştır. Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YIYE-II)'nin eş tükenmişliğini yordama derecesi regresyon analiziyle, eş tükenmişliğinin çeşitli demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği ise iki örneklem t testi (Paired simple T test) ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre; YİYE-II'nin kaygı ve kaçınma alt boyutlarına ilişkin puanların, eş tükenmişliği ölçeğinden alınan puanları anlamlı düzeyde yordamaktadır. Katılımcıların kaçınma puanları, öğrenim durumu ve akademik ünvanlarına göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktayken yaş, cinsiyet, çocuk sayısı, evlilik süresi ve evlenme usulüne göre anlamlı fark gözlenmemiştir. Kaygı boyutu puaları ise öğrenim durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaşırken; yaş, cinsiyet, akademik unvan, çocuk sayısı, evlilik süresi ve evlenme usulüne göre anlamlı farklılık gözlenmemiştir.Katılımcıların eş tükenmişliği puanlarının yaş, cinsiyet, akademik unvan, çocuk sayısı, evlilik süresi ve evlenme usulüne göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between couple burnout and attachment styles of married individuals, as well as to examine the scores they get from couple burnout and attachment dimensions in terms of personal, family and marriage related variables. 103 female and 211 male, 314 in total academic staff in Süleyman Demirel University within the academic year of 2014-2015 constitute the sample of the research. Each individual in the sample is randomly assigned by adhering to the principle of volunteering. As a means of collecting data in the research, The Experiences in Close Relationships - Revised (ECR-R) is used to determine the scores of the basic insecure attachment dimensions of married individuals by testing its reliability and validity on a sample composed of married individuals. In order to determine the level of couple burnout of married couples, Couple Burnout Measure (CBM) is used, and Demographic Information Form is applied to collect data about their families, marriage and personal information. For statistical analysis of the data obtained by means of data collection, 18th version of SPSS software package was used. The degree of which The Experiences in Close Relationships - Revised (ECR-R) predicts couple burnout is examined with regression analysis, and paired sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) is used to determine whether couple burnout level of individuals differs according to demographic characteristics. According to the research findings, the scores related to the subdimensions of anxiety and avoidance from The Experiences in Close Relationships, significantly predicts the scores from the Couple Burnout Measure (CBM). While the avoidant attachment scores of participants differ significantly according to education level and academic title no significant difference is observed according to age, gender, number of children, duration of marriage, and the way the couples have met. On the other hand, anxious attachment scores differ significantly in education level, whereas no significance difference is observed according to age, gender, academic title, number of children, duration of marriage and the way the couples met. It is found that the couple burnout scores do not differ significantly according to age, gender, academic title, number of children, duration of marriage and the way the couples met.