İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi ders müfredatında yer alan 'Melek ve ahiret inancı' adlı ünitenin kazanımlarını elde etme düzeyleri ile korku ve kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis on the relationship between the success levels of the 7th grade elementary school students on 'Belief in angel and the afterlife' unit in the religion and moral education course's curriculum and their fear and anxiety
- Tez No: 493102
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada İlköğretim 7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders müfredatında yer alan“Melek ve Ahiret İnancı”adlı ünitenin öğrencilerin korku ve kaygılarını etkileyip etkilemediği, etkiledi ise onların ünite başarı düzeyleri ile korku ve kaygıları arasında nasıl bir ilişki olduğu, etkilemedi ise nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Öğrencilerin ünite başarı düzeyleri ile cinsiyet, aile gelir düzeyi ve ebeveyn tahsil durumu arasındaki ilişki de bu araştırmanın konusuna dâhil edilmiştir. Bu yaklaşım çerçevesinde konu ele alınırken öncelikle korku ve kaygı kavramının tanımı yapılmıştır. Bu kavramların aralarındaki farklar ortaya konularak insan hayatındaki değeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Kur'an'da korku ve kaygı ifade eden kavramlar, Kur'an'da korkuların mahiyeti ve sınıflandırılması, dindarlığı güdüleyiciliği irdelendikten sonra, korku ve kaygı kavramlarının din eğitimi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise öğrencilerin ünite başarı düzeyleri ile korku ve kaygıları arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yönelik gerçekleştirilen alan çalışmasına yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the subject whether the unit“Belief in Angel and the Afterlife”in the 7th grade Elementary Education Religion and Moral Education Curriculum affects the students' fear and anxiety or not is examined. In the cases it does, how the students' success in that unit is related to the fear; and in the cases it does not, the reasons why the students are not affected are tried to be determined. Student's gender, the income level of student's family and the educational level of the parents were also included in the study as factors of success regarding the unit. Within this approach, first, the concepts of fear and anxiety are defined. Differences between these concepts have been put forward and their value in human life is identified. After the concepts expressing fear and anxiety in the Qur'an, the nature and the classification of fears in the book, and how fear drives religiousness were examined; the concepts of fear and anxiety were evaluated in terms of religious education. In the last part, a field study was carried out to assess the relationship between students' success levels of the unit and their fear and anxiety.