Montessori yaklaşımı ile verilen beslenme eğitiminin 4-5 yaş çocukların besin grupları bilgisi, beslenme alışkanlıkları ve sofra düzeni bilgisi üzerine etkisinin incelenmesi
The research about the impact of nutrition education given by Montessori approach on eating habits, food groups and table setup knowledge of 4-5 aged children.
- Tez No: 493103
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yetişkinlikte sergilediğimiz davranışlarımızı etkileyecek alışkanlıkların edinilmesi, çoğunlukla bireyin kişiliğinin şekillendiği okul öncesi yıllara dayanmaktadır. Çocuğun bu yaşlarda kazandığı yemek yeme alışkanlığı da, hayatının daha sonraki dönemlerini etkileyecek ve ileride ortaya çıkacak beslenme sorunlarının temelini oluşturacaktır. Bu bağlamda yanlış alışkanlıklar edinmiş kişilerin yetişkinlikte de bu davranışlardan kurtulmaları oldukça zordur. Bu yüzden de bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-5 yaş çocuklarına Montessori Yaklaşımı temel alınarak verilen beslenme eğitiminin besin grupları bilgisi, beslenme alışkanlıkları ve sofra düzeni bilgisi üzerine etkisinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Konya ili Cihanbeyli ilçesinde bulunan iki ilköğretim okulundaki 4-5 yaş grubu anasınıfı öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Okullardan biri kontrol grubu olarak belirlenirken, diğeri deney grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmaya toplamda 40 öğrenci katılmıştır. Beslenme eğitiminin öncesinde her iki gruba da ön test uygulanmış, sonrasında deney grubuna beslenme eğitimi verilmiştir. Eğitim sonunda tekrar her iki gruba son test uygulanmış ve veriler SPSS 21.0 (Statistical For Social Sciences) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Montessori Yaklaşımı temel alınarak verilen beslenme eğitimi ile deney grubu çocukları kontrol grubu çocuklarına oranla besin gruplarına ve sofra düzenine ilişkin bilgi düzeylerinde olumlu gelişmeler olduğu ortaya çıkmaktadır. Deney grubunda yer alan öğrencilerin kontrol grubuna oranla beslenme alışkanlıklarında da olumlu yönde artışlar olmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar okul öncesi çocuklarına yönelik hazırlanan eğitimlerde Montessori Yaklaşımı'nda yer alan mutfak çalışmalarının etkin ve yaygın olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The development of habits that influence our behavior in adulthood is based on preschool years when personality of individual is shaped, mostly. The eating habits that a child develops during these years will also influence the later stages of his life and will form the basis of future nutritional problems. In this context, it is difficult for those who have acquired the wrong habits to get rid of these behaviors in adulthood. Therefore, this study was carried out with the aim of determining the effects of nutrition education given on the basis of Montessori Approach on food groups, nutritional habits and tableware knowledge for 4-5 year old children who are attending preschool education institutions that are administered by Ministry of National Education. The research was conducted with 4-5 year-old kindergarten students in two primary schools located in Cihanbeyli district of Konya, which are affiliated with the Ministry of National Education. One of the schools was designated as the control group while the other was designated as the experimental group. A total of 40 students participated in the research. Pre-test was applied to both groups at the beginning, followed by nutrition training for the experimental group. At the end of the training, both groups were retested and the data were analyzed by SPSS 21.0 (Statistical For Social Sciences) statistical package software. According to the results of the study, it was found that the experimental group that was trained based on the Montessori Approach, showed positive improvement in the level of knowledge about food groups and table manners compared to the children of the control group. The eating habits of the students in the experimental group progressed compared to the control group. The results obtained with this research show that culinary studies in Montessori Approach can be used effectively and widely in the trainings for preschool children.