Genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkında tutum ölçeği geliştirilmesi ve biyoloji öğretmen adaylarının genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkında tutumlarının farklı değişkenler açısından değerlendirilmesi
Development of attitude scale about genetically modified organisms and evaluation of biology student teachers' attitude about genetically modified organisms in terms of different variable
  1. Tez No: 493109
  2. Yazar: EMİNE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP ÖZMEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)'a yönelik tutumlarının belirlenmesi için bir ölçek geliştirme amacıyla yapılmıştır. Geliştirilen ölçek 5'li Likert tipi bir tutum ölçeğidir. Ölçek geliştirilme safhası sonrasında ölçek üzerinde faktör analizi ve ölçek maddeleri ve boyutları ile ilgili olarak uyum modeli çalışması yapılmıştır. Ölçek, 40 maddelik taslak olarak oluşturulmuş ve 400 üniversite öğrencisine uygulanmıştır. GDO'ya yönelik tutum ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında, genel güvenirlik için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı analiz öncesi 0.714, analiz sonrasında ise 0.741 olarak hesaplanmıştır. Analizler %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Yapı geçerliği kapsamında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi sonucunda taslak ölçek 23 maddelik ölçeğe indirgenmiştir. Veri yapısının faktör analizine uygun olup olmadığı KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) testi ve Bartlett testi yöntemlerinden yararlanılarak kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop a scale for determining the attitudes of university students towards the Genetically Modified Organisms (GMO). The developed scale is a Likert type attitude scale with 5 points. Factor analysis was performed on the scale after the development phase of the scale and an adaptation model study was carried out on the scale items and dimensions. The scale was drawn up as a 40-item draft and applied to 400 university students. In the context of attitude scale reliability and reliability studies for GMOs, The Cronbach Alpha reliability coefficient for general reliability was calculated as 0.741 and 0.714 at after and before analysis, respectively. Analyzes were evaluated at 95% confidence interval. As a result of exploratory and confirmatory factor analysis within the context of the structure validity, the draft scale was reduced to a 23-item scale. Whether the data structure is suitable for factor analysis was checked by using KMO (Kaiser Meyer Olkin) test and Bartlett test methods.