Şirket birleşmelerinin finansal analizi
Financial analysis of mergers and acquistions: An application
- Tez No: 122117
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
öz işletmelerin temel amaçlarından birisi büyümedir. Büyüme, çeşitli yollarla olabilmektedir. Bunlardan birisi de birleşmedir. Birleşmenin sözlük anlamı, ayrı iken tek bir bütün haline gelmektir. Şirketlerde birleşme ise,“daha verimli bir teşebbüs oluşturmak amacıyla, bir şirketin diğer şirketleri satın alması, satın alman şirketlerin tüzel kişiliğinin ve hukukî varlığının sona erdirilerek tüm aktif ve pasif kalemlerinin satın alan şirkete geçmesi”olarak tanımlanabilir. Şirket birleşmelerinin birçok nedeni olmakla birlikte, temel neden ekonomiktir. Şirketler, birleşme ile sinerji olgusundan yararlanmak isterler. Şirket birleşmelerinin birçok yönden (hukukî, idarî, vergi avantajları yönünden) analizini yapmak mümkündür. Bu çalışmada şirket birleşmelerinin finansal analizi yapılmıştır. Teoride finansal değerleme yapılırken birçok yöntem kullanılmakla birlikte, bu çalışmada iskonto edilmiş nakit akışları yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, giriş ve kaynaklar hariç üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde büyüme kavramı ile şirketleri büyümeye iten nedenler ve birleşmenin kapsamı üzerinde durulmuş, bunun yanında Dünyada ve Türkiye'deki şirket birleşmelerinin kısaca hukukî boyutları incelenmiş ve şirket birleşmelerinde izlenen yöntemler ayrıntılı olarak ele alınmıştır, ikinci bölümde şirketlerde birleşme süreci ve birleşmenin finansal açıdan analizi yapılmış, değerlemede kullanılan yöntemler ayrıntılı bir biçimde irdelenmiştir. Üçüncü bölümde birleşen iki şirkete ait veriler incelenerek birleşmenin finansal analizi yapılmıştır. Bu bağlamda Pınar Et A.Ş. ve Pınar Un A.Ş.'nin birleşmeleri incelenmiş, şirketlerin birleşme öncesindeki ayrı ayrı değerleri ve birleşmeden sonra oluşan Petun A.Ş. şirketinin değeri hesaplanmış, bunun yanında birleşme görüşmelerindeki sınırlar ile ilgili analizlere yer verilmiştir. Uygulamanın sonucunda TL bazında birleşme önerilebilmekte ise de Amerikan doları bazında önerilmemektedir. ABSTRACT One of the main aims of a corporation to achieve growth. Growth can be achieved in a number of ways. One way of achieving this could be done by mergers. Mergers could be defined as becoming a whole when they are seperated. Mergers in corporation literature can be defined as follows; in order to establish a more efficient organization, the passage of all liabilities and assets to the purchasing company with the liquidation of its jurisdic personality and corporate body. Even though, there could be many reasons for mergers, the main reason is always“economic”. Corparations want to benefit the fact that mergers could create snergy. its possible to analyse mergers in many ways, including jurisdical, tax advantages and managerial. In mis study, financial analysis of mergers is carried out. In theory while using a number of methods in financial valuations, we used discounted cash flow valuation model.. The thesis consist of three parts except introduction and bibliography. In the first chapter of the thesis, growth concept, the factors that maintain the growth of the corporations and the scape of the merger were discussed, additionally judicial dimension of the mergers in both Turkey & the world were examined briefly and the method that used in mergers considered in detail. In the second chapter, the process of merger in corporations and financial analyses of mergers were carried out. Methods used in valuation were investigated throughly. In third chapter, by assessing dat for merger companies, Pınar Et and Pınar Un, financial analysis of this merger is studied. With this respect, the merger of Pian Et and Pınar Un, whic belong to Yaşar Group Inc., is investigated, the value of each companies before the merging and the Petun, the merged company. It is also dealth with the analysis of merger negotiations and its limitations. While the mergers with TL can be suggested, the merger with $ basis is not suggested.
Özet (Çeviri)