Adölesanlarda oyun bağımlılığı, yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörler
Game addiction, life style behaviours and affecting factors in adolescents
- Tez No: 493544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Adölesanlarda oyun bağımlılığı, yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörler ile aralarındaki ilişkiyi göstermektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarım ile yürütülen araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim öğretim yılında İstanbul Anadolu yakasında üç ayrı lisede öğrenim gören toplam 2001 öğrenci oluşturdu. Veri toplama aracı olarak; 31 maddeli Tanıtıcı Özellikler Formu, Ergenler için Oyun Bağımlılığı Ölçeği (EOBÖ) ve Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği (AYBÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı ile sayı, yüzde, ortalama, Varyans analizi, t testi Kruskal Wallis Varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli izinler alındı. Bulgular: Adölesanlar, EOBÖ toplam ve alt boyutlarından durum değiştirme alt boyutu (ort=8,46±3,77) hariç ortalama ve ortalamanın altında puan aldılar. AYBÖ sağlık sorumluluğu alt boyutu (ort=10,50±2,38) hariç fiziksel aktivite, beslenme, kişilerarası ilişkiler ve stres yönetimi alt boyutlarından ortalamanın üstünde puan aldılar.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to show the relationship with game addiction, life style behaviors and affecting factors in adolescents. Method: A total of 2001 students studying in 2016-2017 education year from three different high schools in the Istanbul Anatolian region constituted the sample of the research carried out with descriptive and relational search design. Descriptive Characteristics Form with 31 items, Game Addiction Scale for Adolescents (GASA) and The Adolescent Lifestyle Profile (ALP) scale were used as a data collection tool. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, variance analysis, t test, Kruskal Wallis Variance Analysis, Mann-Whitney U test and Pearson Correlation Analysis were used in SPSS package program. Necessary permits were obtained for research. Results: Adolescents were rated below average and average for the GASA total and subscale, except for the status change sub-dimension (mean = 8.46 ± 3.77). Adolescents were rated above the average from physical activity, nutrition, interpersonal relationships, and stress management subscales except ALP scale health care sub-dimension (mean = 10.50 ± 2.38).