Bilgi ekonomisinde emek piyasalarının yapısı ve işleyişi
Structure of labor markets in the information economy operation
  1. Tez No: 493954
  2. Yazar: VOLKAN DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yirmi yılda ortaya çıkan bilgi ekonomisi çalışma hayatını derinden etkilemiştir. Bu değişim sürecinden sendikalar, emek piyasaları, işçi sınıfı gibi çalışma hayatının bütün kesimleri etkilenmişlerdir. Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan çalışma ilişkileri sistemi yerini bilgi teknolojilerine adapte olmaya çalışan yeni bir çalışma ilişkileri sistemi ortaya çıkarmıştır. Geleneksel imalat sektöründe çalışan mavi yakalı işçilerin yerine bilgi işçileri gelmiş yine klasik emek piyasaları yerini bilgi ekonomisine dayalı interneti yoğun olarak kullanan farklı emek piyasaları ortaya çıkarmıştır. Teknolojik değişimlerin farklı düzeylerde istihdam ve vasıf üzerindeki etkide bulunmuştur. Bunlar; bir işyerindeki bireysel proses, işyerindeki tamamındaki üretim, şirketteki (farklı işyerlerinden oluşabilir), endüstrideki, sektördeki, ekonomideki ve ekonomik bölgedeki üretimlerdir. Teknolojik yenilikler istihdamı ve bireyin vasıflarını işletme hatta bazen de şirket bazında da azaltabilmektedir. Ancak bu yeniliklerin endüstri, sektör, ekonomi ve bölge bazında farklı roller üstlenmektedir. Bütün bu gelişmeler emek piyasasını hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkilemiştir. Ortaya çıkan yeni emek piyasası geleneksel piyasadan oldukça farklılıklar göstermektedir. İletişim teknolojilerini yoğun kullanan ve uygulayan bir piyasa mevcuttur. Emek piyasasının her aşamasında internetten ve bilgi yoğun teknolojiden faydalanılmaktadır. İş gören bulma, ücretleme, kariyer yönetimi, kararlara katılma gibi kavramlar artık internet üzerinden yapılmaktadır. Bir bakıma emek piyasası e piyasa olarak nitelendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The information economy that has emerged in the last twenty years has deeply affected life. Alargesection of the community such as unions, employment market and workers has been affected by information economy. Labour relationships that has emerged after industrial revolution give way to a new labour relationship that try to adopt to information economy. Knowledge workers started to rise in stead of oily rags that work at manufacturing sector and also traditional employment market has brought out different employment markets that based on information economy and uses internet intensely. Technological changes has had different impacts on employment and qualification. These impacts are on individual process in a workplace, the whole production in a workplace and productions in workplaces (can be different offices), industry, sector, economy and economiczone. Technological innovations can decrease the employment, operating an individual's qualifications and even sometimes on the basis of the company. However these innovations play different parts on the basis of industry, sector, economy and region. All of these changes have affected the employment market both directly and indirectly. The new employment market that has emerged differs from the traditional market. There is a market benefiting from excessively from communication and technology. It is excessively benefited from internet and information at every stage of employment market. The concepts such as finding wage earner, charging, career management and agreeing with the decisionsare internet-based. In a way, employment market is called e-market.