Afganistan'da yolsuzluğun ekonomik maliyetleri
The economic cost of corruption in Afghanistan
- Tez No: 493959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kazanç sağlamak amacıyla yetki ve gücün kötüye kullanılması olarak adlandırılan yolsuzluğun, şüphesiz olarak ekonomiye ciddi maliyetleri vardır ve kritik bir konu olarak kendini göstermektedir. Dünya Bankası'nın da belirttiği gibi; yolsuzluk, tüm ülkelerde ekonomik ve sosyal kalkınmanın önündeki en büyük engel olmaktadır. Ancak; yolsuzluğun ekonomiye olan etkisi, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde gelişmiş ülkelere göre daha ciddi bir düzeyde olmaktadır. Yolsuzluk sorunu, Afganistan'da son yıllarda muazzam miktarda artış göstermiş ve toplumun dikkatini üzerine çekmiştir. Yolsuzluğun ekonomik büyüme üzerinde olumlu sonuçlar doğurabileceği yönünde argümanlar bulunmasına rağmen Afganistan'da yolsuzluk ve ekonominin durumu arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır ve yolsuzluğun ülkeler için önemli bir maliyeti olduğunu göstermektedir. Son yıllarda yolsuzluk, ekonomik büyümeden devlet harcamalarına kadar tüm ekonomik faaliyetleri olumsuz yönde etkilemiş ve sosyal, siyasal ve ekonomik yönden toplum üzerinde ciddi kayıplara neden olmuştur. 2016 yılında Afganistan'da yapılan rüşvet faaliyetlerinin toplam değeri 3 milyar dolar civarında olmuştur. Yolsuzluğun düzeyi, 2014 yılından itibaren %50 artış göstermiştir. Eğer, yolsuzluk problemi kontrol altına alınabilirse ülkenin ekonomik büyüme oranı daha yüksek seviyelerde gerçekleşecektir. Çalışmada son olarak, yolsuzluğa karşı başarılı bir şekilde mücadele edebilmek için kurumların tek başlarına etkili olamayacağı ancak kurumsal düzenlemelerle, örgütlerin birlikte hareket ederek bu sorunun üstesinden gelebilecekleri anlatılmaktadır. Bu bağlamda, Afganistan'ın anlamlı ve sürdürülebilir kalkınmaya sahip olabilmesi için sorumlu ve şeffaf bir basının ve kurumların olması, yargı ve yönetim organlarına güçlendirmenin yapılması ve ülkedeki güvenlik sorununu aşması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Corruption has received significant attention in Afghanistan in the last few years. Corruption, which is commonly described as the abuse of entrusted power for provide gain, is undoubtedly a critical concern and has severe economic cost. While corruption is the greatest hurdle to both social development and economic in every country, the economic impact of corruption is greater in developing and underdeveloped countries than developed countries. Although there are arguments that corruption may have some positive consequences on economic growth, but in case of Afghanistan there is a negative relation between corruption and health of economy and shows that corruption has significant cost to the country. Recently, corruption has negatively effected all economic activities, from economic growth to government expenditures and has caused an unbearable loss to the political, social and economy sides to affect society in recent decades. Afghanistan has paid an estimated amount of $3b in bribes in 2016 – an almost 50% increase compared to 2014. The amount of bribes estimated is much higher than the Afghan government revenue estimated for 2016. The country would have a better economic growth rate if corruption was controlled. The study concludes with some of recommendations to cope with corruption in Afghanistan. In order to have a sustainable development, Afghanistan need empowerment, security and re-orientation through a responsible press and exemplary leadership in all institutions.