Stresin çalışan performansına etkisi ve Türkiye'deki bir katılım bankası örneği
Effects of stressing operating performance and a participation bank example in Turkey
- Tez No: 494008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAĞRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kişilerin içinde bulundukları sosyal ortam iş ve işyeri koşullarının meydana getirdiği etkiler neticesinde, insan vücudunda ortaya çıkan tepki durumu olarak ifade edilen stres, günümüz koşullarında birçok kişinin karşılaştığı bir durumdur. İş hayatında kişiler üzerinde stres yaratan birçok faktör bulunmaktadır. Kişilerin hem özel hayatlarında, hem de profesyonel iş hayatlarında maruz kaldıkları stres faktörünü kontrol edebilmesi oldukça güçtür. Kişilerin hedefledikleri sonuçlara ulaşabilmesi, işletmelerin ise yoğun rekabet ortamında fark yaratarak varlıklarını sürdürebilmesi ve kaliteli sonuçlara ulaşabilmesi, maruz kalınan stresin optimal düzeyde olmasıyla başarılabilir. Çalışmada stres, stres kaynakları, stresin oluşumu ve aşamaları, stresin nasıl yönetileceği ve stresin ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağına ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci kısımda performansla ilgili tanımlar, performansın nasıl yönetileceği ve performans değerleme ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise stres ve performans arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Yapılan anket çalışmasında Türkiye'de faaliyet gösteren bir katılım bankasının çalışanlarının demografik özelliklerine, örgüt içerisinde maruz kalabilecekleri stres kaynaklarına ve performans algılarına ilişkin sorular sorulmuştur. Bu sorular neticesinde kişilerin demografik özellikleri ile örgütsel stres faktörlerinden kurumsal yapı stres faktörü ve gösterdikleri performansa ilişkin değerlendirmeleri arasında herhangi bir ilişki olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stress expressed as reaction condition that comes out from human body as a result of actions that environment of people and working conditions generate is a factor which many people come across in today's conditions. There are many factors creating stress on people's business life. It is quite difficult that people could cope with the stress factor that they are exposed in both their private life and their professional business life. People's reaching the results that they aim and firms' carrying on their existence by making difference in intense competition environment and reaching qualified results can be achieved by only getting the stress under control. In this study, information about stress, stress sources, stress's formation and stages, how one can manage stress and what results stress can pick out is given. In the second section, definitions about performance, how one can manage performance and performance evaluation are discussed. In the third section, relationship between stress and performance is mentioned. In the survey, questions about demographic feautures of employees of a participation bank that is in service in Turkey, stress sources that they are exposed in the organization and their performance perception are asked. As a result of these questions, it is aimed to determine whether there is a relationship between demographic features of the employees and their organizational stress factors, evaluation about their performance.