Endonezya'da iki farklı okulda okul öncesi çocukların sosyal beceri gelişimi
Social skill development in pre-school children at two of different school in Indonesia
  1. Tez No: 494190
  2. Yazar: EVI MARLINA SAHLI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MÜGE ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Denham ve diğerleri (2003) sosyal ve duygusal becerilerin gelişimi için erken çocukluk dönemi önemli bir dönemdir (akt: Grady, 2012). Erken dönem çocukluk üzerine yapılan araştırmalar, çocukların bilişsel, davranışsal, sosyal ve duygusal gelişiminin şekillenmesinde, hayatlarının ilk beş yılının hem olumlu hem olumsuz deneyimlerinin öneminin altını çizmiştir (Cooper, Masi ve Vick 2009). Sosyal beceriler, başkalarıyla etkileşime geçebilmek ve bu etkileşimi sürdürebilmek için oldukça önemli ve öğrenilebilen davranışlardır (Westwood, 2007). Olumlu sosyal becerilere sahip olmak, kişilere diğerleriyle pozitif ilişkiler kurabilme imkânı sunmaktadır (Becky, 2007). Bu araştırma, farklı öğrenim anlayışları uygulayan iki okulda gerçekleştirilmiştir. Okullardan ilki doğal sınıf anlayışıyla eğitim veren Sekolah Alam Indonesia (SAI), ikincisi ise yarı geleneksel bir öğrenim anlayısı uygulayan Darul Fikri Anaokuludur. Çalışmanın amacı, farklı sınıf türlerinde eğitim gören okul öncesi dönemdeki çocukların sosyal beceri gelişimlerini, bu çocuklar arasında sosyal beceri gelişimi açısından farkların ve okul tarafından uygulanan öğrenim anlayısının çocukların sosyal gelişimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada betimleyici nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. İhtiyaç duyulan veriler, sözler ve ifadelerden oluşmaktadır (Howitt, 2010). Sosyal beceri değerlendirmelerinde kullanılan öncelikli veri toplama aracı Doğal Davranış Gözlemidir (Merrel, 2001). Veri toplama aşamasında, doğal süreç içerisinde video kayıtları alınmıştır. Araştırmacı, etkinliklerde salt gözlemci/pasif katılımcı rolüyle yer almıştır. Veriler, sosyal beceri formu ve çocuk davranışları ölçeği ile elde edilen tamamlayıcı verilerle desteklenmiştir. Çocukların sosyal becerilerine ilişkin yüzdelik değerler elde edebilmek amacıyla Likert ölçeği kullanılmıştır. Verilere ilişkin tüm sonuçlar interaktif bir döngü içerisinde oluşturulan akış modelinden yararlanılarak analiz edilmiştir (Miles ve Hubberman, 1994). Katılımcılar (akademik başarı, ailenin ekonomik durumu ve kardeş sahibi olma kriterlerine göre) amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Örneklem grubu, Sekolah Alam Indonesia okulundan altı, Darul Fikri Anaokulundan altı öğrenci içermektedir. Öğrenciler 5-6 yaş grubundadır. Altı oturumda gerçekleştirilen Doğal Davranış Gözlemi çalışması sonucunda Sekolah Alam Indonesia öğrencilerinin sosyal beceri gelişimleri açısından“yüksek”düzeyde ve olumsuz davranışlar açısından ise“düşük”düzeyde yer aldıkları ve farklı baskın becerilere sahip oldukları görülmüştür. Darul Fikri Anaokulu öğrencilerinin ise aynı baskın sosyal beceriyi sergiledikleri tespit edilmiştir. Bu okuldaki öğrencilerin sosyal beceri gelişimleri“orta”düzeydedir. Verilere göre baskın olumsuz sosyal davranışlar çocukların sosyal beceri gelişimlerine etki etmektedir. Bu sonuç, farklı okul türlerinde eğitim gören okul öncesi dönem öğrencilerinin sosyal beceri gelişimlerinde anlamlı farkların görüldüğü anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Denham et al., (2003) early childhood has been well established as an important period for the development of social and emotional skills (in Grady, 2012). Research on early childhood has underscored the importance of the first five years of life – both positive and negative experiences – in shaping children's cognitive, behavioral, social, and emotional development (Cooper, Masi and Vick, 2009). Social skills are important learned behaviors for starting and maintaining interactions with others (Westwood, 2007). Having good social skills allows individuals to have positive relationships with others (Becky, 2007). This research study was conducted at two different school with different school type in teaching appoach. That is Sekolah Alam Indonesia (SAI) Kindergarten School with natural learning class and Darul Fikri Kindergarten School with semitraditional learning class. The purpose of study to examine how social skill development in preschool children at different school of type, is there any differences towards children social skill development from different school, is there any effect of school learning concept towards children social skill development. This type of research is descriptive qualitative. Data needed is in the form of words (Howitt, 2010). Data collection tool is Naturalistic Behavioral Observation, as primary choices for social skill assessment (Merrel, 2001). The process of data collection used videotape during natural observation process. Researcher takes role as a participant observer with pure observer/passive participant. Data supported by complementary data by using social skill form and child behavioral scale instrument. Likert scale used to see the percentage value in children social skill. The result for all of this data is then analyzed by using flow model in interactive cycle (Miles and Hubberman, 1994). Participants taken based on purposive sampling (academic criteria, family economic status and sibling number). Sampling consists of six students from Sekolah Alam Indonesia Kindergarten School and six students from Darul Fikri Kindergarten School with range of age 5-6 years old. Based on Naturalistic Behavioral Observation data during 6 cycles obtained the result that children social skill development at Sekolah Alam Indonesia has different dominant in social skill dimension with the percentage value at“high”level and“low”level in social skill deficit. Meanwhile children social skill development at Darul Fikri Kindergarten School has the same dominant in social skill dimension. The social skill development for students' average is“moderate”level. Data shows significant dominant of social skill deficit that influence children social skill development. This result shows that there is significant difference of social skill development in pre-school children at different school type.