Beş faktör kişilik özelliklerinin iş tatmini üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 494267
  2. Yazar: SÜMEYYE KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER ŞENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Beş faktör kişilik özelliklerinin iş tatmini üzerinde etkisi olduğu öngörüsüyle bu çalış¬ma yapılmıştır. ¬Bu kapsamda Likert tipi iki ölçek kullanılmıştır. Beş Faktör Kişilik Ölçeği (BFKÖ) ile Minne¬sota İş Tatmini Ölçeği (MİTÖ) eğitim sektöründe her kademede görev alan 320 katılım¬cıya iletilmiş ve 151 katılımcıdan eksiksiz geri dönüş sağ¬lan¬¬mıştır. ¬Elde edilen bu veriler üzerinde istatistiksel analizler yapılarak beş faktör kişilik özellikleri ile iş tatmi¬ni ve demografik değişkenler ile iş tatmini arasında ilişki olup olmadığı araştı¬rılmıştır. Yapılan analizler sonrasında BFKÖ'nün alt boyutları olan Dışadö¬nüklük, Duygusal Denge, Yeniliğe Açıklık, Sorumluluk ve Uyumluluk ile İş Tatmini arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerle iş tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.¬
Özet (Çeviri)
This study was conducted in anticipation that the five factor personality traits had an impact on job satisfaction. Two Likert type scales were used in this scope. The Minnesota Job Satisfaction Scale (MITS) with the Five-Factor Personality Scale (BFRS) was delivered to 320 participants at each level in the education sector and provided a complete return from 151 participants. This statistical analysis was performed on the collected data to investigate whether there is a relationship between five factor personality traits, job satisfaction and demographic variables and job satisfaction. After the analyzes made, it was determined that there is a significant relationship between the subscales of External Relations, Emotional Balance, Openness to Newness, Responsibility and Compliance and Job Satisfaction. There was no statistically significant relationship between demographic variables and job satisfaction.