İki dünya arasında: İşitme engelli ebeveynlerin işiten çocuklarının (CODA'ların) aile ve iletişim deneyimleri
Between two worlds: Family and communication experiences of hearing children of deaf parents (CODAS)
  1. Tez No: 494270
  2. Yazar: FURKAN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, CODA (Children of Deaf Adults) olarak tanımlanan işitme engelli ebeveynlerin işiten çocuklarının aile ve iletişim deneyimlerinin anlamlandırılması ve yorumlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla 4 kadın ve 7 erkek CODA ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada verilerin toplanması ve analizi aşamalarında Fenomenolojik Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Görüşmelerde elde edilen bulgular;“Aile Deneyimleri”,“CODA Kimliği”,“CODA'ların Gelişimsel Özellikleri”ve“İşitme Engelli Kültürü ve Toplumu”başlıklı temalar ile alt kategorileri altında toplanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların CODA Kimliği gelişiminde üç örüntüyü takip ettikleri görülmüştür: Kendini iki kültür arasında konumlandırma ve bu duruma bağlı kimlik gelişimi; işitme engelli kültürüne ait hissetme ve işitme engelli kimliği ile özdeşim kurma ve bir sosyal kimlik ve grup kimliği olarak CODA Kimliğini tanımlama ve kabullenme. Araştırma sonucunda ortaya çıkan CODA'ların aile deneyimleri ve gelişimsel özellikleri göz önünde bulundurulduğunda aile terapi kuramları bağlamında öne sürülen sağlıklı aile ve aile işlevselliği yaklaşımlarının CODA'ların ailelerini kapsamadığı, CODA'ları ve ailelerini kapsayacak yeni bir aile yaklaşımının gerekliliği görülmüştür. Ayrıca işitme engellilerin ve işitme engelli toplumunun ve bu toplumun bir parçası olarak kendilerini konumlandıran CODA'ların toplum içerisinde maruz kaldıkları ön yargılı tutumlar ve ayrımcı davranışların CODA'ların meslek seçimlerini, psiko-sosyal gelişimlerini ve kimlik gelişimlerini etkilediği bulgulanmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'de işitme engelliler ve onların çocukları olan CODA'ları konu edinecek yeni çalışmaların yapılmasının gerekliliğine yönelik ihtiyaçlar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to interpret and analyze the family and communication experiences of the hearing children of deaf parents who are defined as Children of Deaf Adults (CODA). For this purpose, semi-structured interviews with 4 female and 7 male CODA were conducted. Phenomenological Analysis Method was used in the study to collect and analyze data. Findings in interviews are collected under the titles,“Family Experiences”,“CODA Identity”,“Developmental Characteristics of CODA”and“Deaf Culture and Society”. As a result of the research, participants were observed to follow three patterns in the development of CODA Identity: positioning themselves between two cultures and developing their identity; identification of deaf cultural feelings and identification with deaf identity, and identification and acceptance of the CODA Identity as a social identity and group identity. Considering the family experiences and developmental characteristics of CODAs emerging as a result of the research, it has been shown that the approach of healthy family and family functioning proposed in the context of family therapy theories does not include families of CODAs and this fact necessitates a new family approach that includes CODAs and their families. It has also been found that the prejudiced attitudes and discriminatory behavior towards CODAs that position themselves within the deaf community affect CODA's career choice, psycho-social development and identity development. The results of this study point out that there is a significant need for new studies with the subject of CODA and deaf people.