Lax Vox Ses Terapi Tekniğinin öğrencilerin ses özelliklerine etkisi
Effect of Lax Vox Voice Therapy Technique on voice properties of students
- Tez No: 703958
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KIZILDELİ SALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada Lax Vox Ses Terapi Tekniğinin (LVSTT'nin) öğrencilerin ses özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada 2017-2018 eğitim öğretim yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 2. sınıfında bireysel ses eğitimi dersi alan öğrencilerle çalışılmıştır. Kontrol gruplu ön-son test deneysel araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada deney ve kontrol grubunda 10'ar olmak üzere toplam 20 öğrenci yer almıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda hangi grubun deney ve kontrol grubu olacağı gönüllülük esasına göre belirlemiştir. Çalışmalar toplam 8 hafta sürmüş ve deney grubunda LVSTT ile ses eğitimi, kontrol grubunda ise ses eğitimi etkinlikleri yapılmıştır. Ön ve son testte katılımcı öğrencilerin seslerinin maksimum fonasyon süresi, işitsel algısal, videolaringostroboskopik, Türkçe Şan Handikap Endeksi (ŞSHE) verileri kayıt altına alınmıştır. Bunlara ek olarak son testte deney grubu öğrencilerinden LVSTT uygulamaları ile ilgili görüşleri alınmıştır. Nicel ve nitel verilerin toplandığı araştırmada nicel veriler non-parametrik testlerle karşılaştırılmış, nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak ses eğitiminde LVSTT ile ses eğitimi alan deney grubu öğrencilerinin ses eğitimi alan kontrol grubu öğrencilerine göre maksimum fonasyon sürelerinin daha fazla uzadığı, seslerinin havalılık sorununun düzelmesinde daha fazla etkili olduğu tespit edilmiştir. Her iki grubun ön-son test verilerinde videolaringostroboskopik muayene sonuçlarında bir değişiklik olmamıştır. Türkçe Şan Sesi Handikap Endeksinde ise ön-son test ölçümlerinde iki grup arasında ve grupların kendi içinde anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Deney grubu öğrencilerde LVSTT'nin ses gelişimine ve kişisel farkındalığın gelişimine katkısı olduğu yönünde görüşler tespit edilmiştir. Buna karşılık sağlık sorunu yaşayan öğrencilerin ve devamlılık yapmakta zorlanan öğrencinin ifadeleri LVSTT uygulamalarında yaşanan zorluklar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Lax Vox Voice Therapy Technique (LVSTT) on students' voice properties was investigated. In the research, it was studied with students who took individual voice training lessons in the 2nd year of Mehmet Akif Ersoy University, Department of Fine Arts Education, Department of Music Education in the 2017-2018 academic year. In the study, in which the pre-post test experimental research design with the control group was used, a total of 20 students, 10 in each of the experimental and control groups, took part. In line with the purpose of the research, which group would be the experimental and control group was determined on voluntary basis. The studies lasted for a total of 8 weeks and voice training with LVSTT was performed in the experimental group and vocal training activities were performed in the control group. In the pre-test and post-test, the maximum phonation time of the participant students' voices, auditary perceptual, videolaringostroboscopic, Turkish Singing Voice Handicap Index (SVHI) data were recorded. In addition to these, in the post test, the opinions of the students in the experimental group about the LVSTT applications were taken. In the study, in which quantitative and qualitative data were collected, quantitave data were compared with non-parametric tests, and qualitative data were analyzed with content analysis. As a result, it was determined that the maximum phoation times of the experimental group students who recieved voice training with LVSTT in voice training were longer than control group students who received voice training and their voices more efective in the breathiness problem. There was no change in the pre-post test data of both groups in the videolaringostoroboscopic examination resaults. In the Turkish Singing Voive Handicap Index, no significant difference was found beetween the two groups and within the groups in the pre-post test measurements. According to the experimental group students, it was determined that LVSTTcontributed to the development of voice and personal awareness. On the other hand, the expressions of the students who have health problems and the students who have difficulty in maintining are determined as the difficulties experienced in the LVSTT applications.