Biyobozunur atıklardan hızlı piroliz ile yakıt üretilmesi
Fuel production from biomass wastes by fast pyrolysis
  1. Tez No: 494895
  2. Yazar: MONA FARDINPOOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biyobozunur atıkların olumsuz çevresel etkilerini bertaraf etmek ve bu atıkları enerji kaynağı olarak değerlendirmek hem çevrenin korunması hem de yakıt/biyoyakıt üretilmesi çalışmalarında günümüzde yaygın bir şekilde ele alınmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada, biyobozunur madde olarak yemek, park-bahçe ve kağıt-karton atıkları kullanılarak hızlı piroliz yönteminin farklı parametre değerlerinin (partikül büyüklüğü, katalizör, sıcaklık ve reaksiyon/piroliz süresi) oluşan ürün verim ve/veya kalitesine etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda, 3 farklı partikül büyüklüğü, katalizör, sıcaklık ve reaksiyon süresi gibi parametre değerlerinin etkileri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, farklı deneyler farklı miktarlarda biyoyağ, biochar ve gaz karışımları üretmiştir. Reaksiyon süresinin 15 dakika ve sıcaklığın 500oC olduğu deneyde en yüksek biyoyağ verimi elde edilmiştir. Elde edilen biyoyağ örneklerinin bileşenlerini belirlemek amacıyla yapılan GC-MS analizi sonucunda biyoyağın en fazla levoglucosan bileşiği içerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, avoiding negative environmental impacts of biodegradable wastes and evaluate it as an energy source either for the protection of the environment and producing fuel/biofuel is widely discussed in scientific research. For this purpose, in this study, food, park-garden, and paper-cardboard used as the biodegradable waste material. Used fast pyrolysis method and impact of different parameter values (particle size, catalyst, temperature and reaction/pyrolysis time), on the product yields and/or on the quality was investigated. In this regard, effects of different parameters such as particle size, catalyst, temperature and reaction time were investigated. Based on the results of the study, different experiments produced different amounts of bio-oil, biochar and gas mixtures. The highest yield of bio-oil was obtained in the experiment in which the reaction time is 15 minutes and the reaction temperature is 500oC. In the result of GC-MS analysis made to determine the compounds of the obtained bio-oil samples, it was observed that bio-oil contained levoglucosan compound in the highest amount.