Doymamış karboksilli asitlerin Cu(II) komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of Cu(II) complexes of unsaturated carboxylic acids
  1. Tez No: 494964
  2. Yazar: NESİME SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, anyonik ligant olarak metakrilat (maa) ve akrilat (aa), nötral ligant olarak 2-metilimidazol (2-Meim) ve 2-izopropilimidazol (2-IPim) kullanılarak [Cu(aa)2(2-Meim)2] (1), [Cu(maa)2(2-Meim)2] (2), [Cu(aa)2(2-IPim)2] (3) ve [Cu(maa)2(2-IPim)2] (4) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Spektroskopik (UV-VIS, IR), manyetik ve termal özellikleri incelendi. 2, 3 ve 4 komplekslerinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Komplekslerin oda sıcaklığında manyetik duyarlılık ölçümlerinden spin manyetik momentleri hesaplandı. Bütün Cu(II) kompleksleri d9 yapısında eşleşmemiş tek elektrona sahip olduğundan paramanyetiktir. Komplekslerin termik bozunma davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Termik analiz verilerinden komplekslerin ilk bozunma basamağında imidazol ve akua, daha sonra anyonik ligantlarının ayrıldığı ve son bozunma ürünü olarak metal oksitlerin oluştuğu gözlendi. Sentezlenen [Cu(maa)2(2-Meim)2], [Cu(aa)2(2-IPim)2] ve [Cu(maa)2(2-IPim)2] komplekslerinin X-ışını tek kristal verileri, merkez atomlarının koordinasyon geometrilerinin sırasıyla kare düzlem, oktahedral ve bozulmuş oktahedral olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this work, [Cu(aa)2(2-Meim)2] (1), [Cu(maa)2(2-Meim)2] (2), [Cu(aa)2(2-IPim)2] (3) and [Cu(maa)2(2-IPim)2] (4) complexes were synthesized by using methacrylic acid (MaaH) and acrylic acid (aaH) as the anionic ligand, 2-methylimidazole (2-Meim) and 2-isopropylimidazole (2-IPim) as neutral ligand. Compositions of complexes were determined by elemental analysis. Spectroscopic (UV-VIS, IR), magnetic and thermal properties were investigated. Structures of 2, 3 and 4 complexes were illuminated by X-ray single crystal diffraction method. The spin magnetic moments were calculated from the magnetic susceptibility measurements of the complexes at the room temperature. All Cu (II) complexes were paramagnetic because they had a single electron unmatched in the d9 structure. The thermal degradation behaviors of the complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. According to the thermal analysis datas it has been observed that imidazole and aqua ligands removed in the first degradation step of the complexes, then the anionic ligands removed and the metal oxides are formed as final decomposition products. X-ray single crystal datas of the synthesized complexes [Cu(maa)2(2-Meim)2], [Cu(aa)2(2-IPim)2] and [Cu(maa)2(2-IPim)2] show that the coordination geometries of the central atoms are square plane, octahedral and distorted octahedral respectively.