İnek sütü ilavesinin manda yoğurdunun reolojik özelliklerine etkisi
Effect of cow mi̇lk addi̇ti̇on on rheologi̇cal properti̇es of buffalo yoghurt
  1. Tez No: 495049
  2. Yazar: ÖZGÜN DÜŞÜNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖKSÜZ, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Süt insan beslenmesi için temel gıdalardan biridir. Manda sütü hem bileşen hem de fiyat bakımından en değerli süttür. Bu nedenle manda sütüne inek sütü ilave edilerek sıklıkla hile yapıldığı bilinmektedir. Ülkemizde manda yoğurdu beğeniyle tüketilmekte ve manda sütü genellikle yoğurt üretiminde kullanılmaktadır. Bu bakımdan manda yoğurdu hileleri de ayrı bir önem taşımaktadır. Araştırmamızda manda sütüne çeşitli oranlarda inek sütü katılarak oluşan süt karışımlarında, bu karışımlardan elde edilen yoğurtlarda ve ticari yoğurtlarda tağşiş tespiti amaçlı reolojik ve fizikokimyasal analizler yapılmıştır. Bu amaçla sıcaklık kontrollü reometre kullanılmıştır. Çalışmamızda, çiğ manda ve inek sütü karışımlarına yatışkan faz analizi uygulandığında 5°C ve 60 s-1 kayma hızında M100, M80, M50 ve M0 kodlu örneklerinin yüzdelerini temsil edebildiği görülmektedir. Yapılan yoğurtların yatışkan faz analizinde ise 5°C ve 20 s-1 kayma hızında M100 ve M0 kodlu örnekler yüzdelerini temsil edebildiği gözlemlenmektedir. Çiğ sütlerin ve yapılan yoğurtların yatışkan faz analizinde manda sütüne inek sütü ilave edildikçe K ve görünür viskozite değerlerinde genel olarak düşüş gözlenmektedir. Dinamik reoloji analizlerinde ise 15 Hz'de G′ ve G′′ değerlerine göre yapılan yoğurtlardaki manda ve inek sütü karışım oranları genel olarak belirlenebilmektedir. Manda sütüne ilave edilen inek sütü oranı arttıkça G′, G′′, K′ ve K′′ değerleri düşüş göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Milk is one of the basic foods for human nutrition. Buffalo milk is the most valuable milk types in terms of both ingredients and price. For this reason, it is known that buffalos are frequently adulterated with cow milk. In our country, the buffalo yoghurt is consumed with delight and the buffalo milk is generally used in yoghurt production. In this respect, the buffalo yoghurt and adulteration are also important. In our research, rheological and physicochemical analyzes have been carried out in order to determine adulteration in milk mixtures consisting of cow milk added to buffalo in various ratios, yogurts obtained from these mixtures and commercial yogurts. For this purpose, a temperature and stress controlled rheometer was used. In our study, ıt was observed that the mixture of raw buffalo and cow milk mixtures can represent the percentages of M100, M80, M50 and M0 coded samples at 5°C and 60 s-1 shear rate when subjected to steady shear analysis. The observed analysis of yoghurts showed that they could represent the percentages of M100 and M0 coded samples at 5°C and 20 s-1 shear rate. K and apparent viscosity values are generally observed to decrease as cow milk is added to buffalo milk in the steady shear analysis of yogurt made from raw milk and raw milk. In the dynamic rheology analysis, the mixing ratios of buffalo and cow milk in yogurt made according to G′ and G′′ values at 15 Hz can be generally determined. The values of G′, G′′, K′ ve K′′ decrease as the cow's milk ratio added to the buffalo milk increases.