Düzenli depolama sahalarının tasarımı ve örnek bir uygulama
Solid waste deposition field designing and sample area
  1. Tez No: 495050
  2. Yazar: MÜJGAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ÜNAL YÜMÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hızlı tüketimin arttığı günümüzde katı atıkların yarattığı çevre kirliliği başlıca sorunlardan biridir. Evsel ve endüstriyel katı atıkların dışında maden sahalarından (madenlerin aranması, bulunması, zenginleştirilmesi, temizlenmesi, işlenmesi vb. işlemler sonucu) çıkan atıklar da (pasa) çevre kirliliğine yol açan oldukça önemli bir atık türüdür. Bu yüzden maden atıklarının da çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi gerekmektedir. Maden atıklarının bertarafında en çok kullanılan yöntem ise düzenli depolamadır. Günümüzde Maden Atıkları Yönetmeliği ve Atıkların Düzenli Depolanması Yönetmeliği'ndeki usul ve esaslar dikkate alınarak maden atıklarının bertarafı gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada yürürlükte bulunan mevzuatlar çerçevesinde düzenli depolama sahalarının taşıması gereken kriterler ele alınarak maden atıkları için örnek bir düzenli depolama sahası tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution caused by solid waste is one of the major problems in today's fast consumption. Apart from domestic and industrial solid wastes, the wastes from the mine fields (after searching, finding, enriching, cleaning, processing etc) are also a very important waste types that cause environmental pollution. Because of that, mining wastes should be disposed of without harming the environment. The most commonly used method of disposal of mining waste is regular storage. Nowadays, the disposal of mineral wastes is carried out taking into account the principles and procedures of the Regulation on Mineral Wastes and the Regulation on the Regular Storage of Wastes. In this study, a standard landfill site for mineral wastes was designed by taking into consideration the criteria that the landfills of maritime storage areas should carry around within the framework of the legislation in force.