Role of trace elements and oxidative stress in PCOS infertility
PCOS ınfertılitesinde yarış elemanlarının rolü ve oksidatif stresi
- Tez No: 495204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kadınlarda polikistik over sistemi bozukluğu yaygın olarak endokrin problemi olarak kabul edilmektedir. Üreme dönemindeki kadınların yaklaşık% 15'ini etkiler. Bu çalışma, bazı iz elementlerin (magnezyum (Mg), çinko (Zn), bakır (Cu) ve selenyum (Se)), bazı hormonların (LH, FSH ve Testosteron) yanı sıra LPO, CAT ve Polikistik Over Sendromlu (PCOS) kadınlarda SOD. İki grup kadın araştırıldı, birinci grup 14 bereketli kadın (kontrol), ikinci grupta ise 64 infertil kadın vardı. Verilerin analizi için, graphpad prizması 7.0 kullanıldı. Çalışma, Cu, Mg ve Se seviyelerinin daha düşük olduğunu, ancak Zn düzeylerinin infertil veya PCOS grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In women, polycystic ovarian disorder is extensively acknowledged endocrine problem. It influences around 15% of women of reproductive period. This study aimed to inspect the role of some trace elements (magnesium (Mg), zinc (Zn), copper (Cu) and selenium (Se)), some hormones like (LH, FSH and Testosterone) and LPO, CAT and SOD in the ladies with polycystic ovary syndrome (PCOS). Two groups of women were investigated, the first group involved 14 fertile women (control) and the second group included 65 infertile women. For analyzing the data, graph pad prism 7.0 was utilized. The study found that the Cu, Mg and Se levels were lower, however Zn levels was higher in infertile or PCOS group in comparison to the control group. Nonetheless, only Cu and Mg were statistically significant (p < 0.05). There was no difference between control and patients with PCOS regarding the level of LPO, SOD and CAT. Moreover, there were noteworthy contrasts in the level of LH, FSH and F-testosterone between groups. The investigation found that in fertile group, LPO is significantly correlated with FSH. In addition, there were significant correlation between both F-testosterone and testosterone with weight and BMI. Furthermore, regarding trace elements, only Se with tall. In infertile group, no significant correlation was found between trace elements and all the other examined factors. However, FSH was correlated significantly with LPO and BMI. Additionally, there was significant correlation between LH and BMI. The results in this research ought to be examined by further studies for obtaining new insights into PCOS.