Özel okullarda, okul yöneticilerinin iletişim becerileri ile branş öğretmenlerinin motivasyonu arasındaki ilişki
Relationship between the communication skills of school administrators and the motivation of subject teachers
- Tez No: 495521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı, özel okullarda, okul yöneticilerinin iletişim becerileri ile branş öğretmenlerinin motivasyonu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma İstanbul ve Kocaeli bölgesinde görev yapan özel okullarda görev yapan 201 branş öğretmeni ve 11 özel okul yöneticisi ile yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımına ilişkin genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu amaçla, araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerileri Ölçeği ve Motivasyon Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticilere yüz yüze gelinerek toplanmıştır. Elde edilen veriler analizi için betimsel istatistiksel tekniklerin yanında, kolmogorov-Smirnov testi, bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve regresyon analizi testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler Windows için SPSS prgogramında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show the communication skills between the school administrators and the subject teachers working in private secondary schools. The study has been conducted with 201 subject teachers and 11 private school principals working at private schools in Istanbul and Kocaeli provinces. In this study, relational search model was used. The data of the study were collected via Personal Information Form Communication Skills Scale and Motivation Scale. The data were collected via face-to-face communication with the teachers and principals who took part in the study. For the analysis process of acquired data, Kolmogorov Smirnov Test, Regression Analysis, Independent Samples T-Test and variance analysis (ANOVA) were used in addition to descriptive statistical techniques. The data were analyzed by SPSS programme for Windows.