Medeni Yargılama Hukukunda keşif
Viewing examining on Law of Civil Prosedüre
  1. Tez No: 495629
  2. Yazar: ABDULKADİR KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYLAN ÖZGÜR KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hakimin adil bir karar verebilmesi için maddi gerçeği ortaya çıkarması gerekmektedir. Bu nedenle tahkikat aşamasının amacı hakimin dava dosyasını daha iyi anlayabilmesidir. Ancak hakim dosyaya sunulan olay ve olgularla bağlı olup iddianın ve savunmanın genişletilmesi yasağı ile de taraflar sınırlanmaktadır. Keşif hakimin dosya kapsamında maddi olayı yerinde incelemesi için gerçekleştirilen bir inceleme türüdür. Keşif, HMK 288/1 maddesinde düzenlenmiştir. Keşif bir takdiri delildir ve hakimin maddi gerçekliğe ulaş¬ması için başvurulan önemli bir usul işlemidir.
Özet (Çeviri)
In order for the judge to make a fair decision, it is necessary to reveal the material truth. For this reason, the stage of the investigation is that the intended judge can better understand the case file. However, the judges are bound by the facts and facts presented to the file and the parties are restricted by the prohibition of the extension of the claim and defense. It is a type of examination carried out in order for the discovery judge to examine the material event on site in the scope of the file. The discovery was organized in HMK 288/1. It is a discovery of discretion, and it is an important procedural process that is challenged for the judge to reach material reality.