Corporate governance practices in Iraq: A descriptive study of listed companies
Irak'da kurumsal yönetim uygulamaları: Borsada işlem gören şirketler üzerinde betimsel bir çalışma
  1. Tez No: 495658
  2. Yazar: BAN AHMED JUMAAH ALSMMARRAIE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (Almanca) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya genelinde meydana gelen kurumsal skandalve iflaslar nedeniyle, son yıllarda kurumsal yönetime olan ilgi önemli ölçüde dikkat çekmektedir ve kurumsal yönetimin kurumsal performans üzerindeki etkisine, özellikle yatırımların cezbedilmesi ve verimli ve cazip yatırım çevresinin tesis edilmesine yönelik ilgi de yenilenmiştir. Irak'da kurumsal yönetim kavramının benimsenmesi yeni bir husustur ve özellikle gelecekte Irak'ın önünde tüm alanlarda fırsatlar ve mücadele alanları olması nedeniyle gereklidir. İlaveten, şirketlere yön veren bütünleştirilmiş kurallar, yönetmelikler ve ilkelerin olduğu çevrenin yaratılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Tüm bunlar, Irak şirketlerinin faaliyet verimliliklerinin iyileştirilmesi ve şirketlerinerişimlerinin etkinleştirilmesi ile iyi bir itibar tesis edilmesi amacıyla kurumsal yönetimin benimsenmesi ve uygulanmasını gerektirmektedir. Kurumsal yönetim araştırmalarının çoğunluğu gelişmiş ülkeler ve pazarlarda yürütülmesi nedeniyle, Orta Doğu ülkeleri ve özellikle Irak ile ilgili göreceli olarak daha az kanıt mevcuttur. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı Irak'da kurumsal yönetim uygulamalarının kapsamının anlaşılmasıdır. Bu çalışmada, 2016 yılında Irak Borsasında işlem gören şirketler için kurumsal yönetimin şirket içi uygulamaları, özel olarakyönetim kurullarının analizi ve sahiplik yapısı incelenmektedir.Araştırma amaçlarınıngerçekleştirilmesi içi5n ikincil kaynaklardan veriler derlenmiş ve analiz için nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, örneklemde yer alan tüm şirketlerin yönetim kurulu büyüklüklerinin kısmen ideale yakın olduğunu ve çoğunlukla şirket içinden üyeleri kapsadığını belirtmektedir. Birçok şirketin yönetim kurullarında bağımsız üyeler yer almamaktadır ve kadın üyeler ile yabancı üyelerin temsil edilme oranları da azdır. Diğer taraftan, örneklemdeki şirketlerin sahiplik yoğunluğu yüksektir ve özellikle finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren çoğu şirketözel sahiplik yapısına sahiptir. Ayrıca, yönetim kurulu büyüklüğünün farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve farklı sahiplik yapılarına sahip şirketler arasındaki farklarının anlamlı olduğu araştırma bulguları ile ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, farklı sektörlere göre şirketlerin sahiplik yoğunluğu bakımından anlamlı farklılık mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Due to widespread corporate scandals and failures around the world, corporate governance has received considerable attention in recent years and there has been a renewed interest in the impact of corporate governance on corporate performance,particularly in attracting investment and building an efficient and attractive investment environment.The adoption of the concept of corporate governance in Iraq is a new issue and it is necessary, especially that Iraq is ahead of future opportunities and challenges in all areas. In addition, there is a need to create an integrated environment of rules, regulations and principles which guide the companies.All of thesecall upon Iraqi companies to adopt and apply corporate governance to improve operational efficiency and optimize access and build a good reputation for the company. Since, most research on corporate governance has been conducted in developed countries and markets;there is relatively little evidence for the Middle East countries, specifically Iraq. Accordingly the purpose of this study is to understand the extent of corporate governance practices in Iraq.This study examines the internal mechanisms of corporate governance, namely the analysis of the board of directors and the structure of ownership, for Iraqi companies listed in the Iraqi Stock Exchange (ISX) during 2016. In order to achieve the objectives of the research, data was collected from secondary sourcesand quantitative research methodologywasadopted for the analysis.The findings of thestudy indicate thatall ofthe companies in the sample have a board size which is relatively ideal and consists mainly of internal members. Most company boards do not have independent members and there exists a weak representation of female and foreign members. The structure of ownership of the companies within the sample, on the other hand, is highly concentrated and most companies have private ownership, especially in the financial services industry. The findings of the study also reveal significant differences in terms of board size according to different industries and different ownership types. In addition, there is also a significant difference in terms of ownership concentration according to different industries.