The impact of organizational justice on employee satisfaction in the wakf institution in Iraq
Örgütsel adaletin Irak vakıf kurumları çalışanlarının iş memnuniyeti üzerine etkileri
- Tez No: 495661
- Danışmanlar: Prof. Dr. ALAEDDİN TİLEYLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel adalet ile Irak Vakıf Kurumlarında çalışanların iş memnuniyeti arasındaki ilişkiyiaraştırmaktır. Bu çalışma özellikle örgütsel adaletin üç farklı boyutu olan, dağıtım adalet, işlemsel adalet, ve etkileşimsel adalet ile çalışanların iş memnuniyeti üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Örgütsel adalet konusunda daha önce yapılan araştırmaların ışığında bu çalışma, çalışanların örgütsel algılarının çalışan memnuniyeti ile pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada hem tanımlayıcı hem de Açiklayici araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın birincil verileri anketler yoluyla toplanmıştır. Anketler toplam sayısı 2000 olan Vakıf çalışanlarına rastgele dağıtılmıştır. İkimcil veriler daha önce yapılmış olan bilimsel çalışmalardanve konuyla ilgili kitaplardan elde edilmiştir. Örneklem 2000 Vakıf çalışanı arasından rastgele seçilen 250 çalışanı kapsamaktadır.Çalışmada yapılan kantitatif analizlerde Sosyal Bilimler için İstatistik Paket (SPSS) kullanılmıştır. Bu çalışmaların sonuçları tezde, daha önce benzer konuda yapılmış olan çalışmanın sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Kullanılan metodların güvenilirlik ve geçerlilik testleri yapılmıştır. İki değişken arasındaki ilşkinin gücünü ve yönünü göstermek için Pearson's Correlation katsayısı kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerle bağımlı değişken arasındaki ilişkiyi ve modelin tahmin yeteneği ve gücünü ölçmek için Basit Regresyon Modeli Kullanılmıştır. Pearson's Correlation analiz sonuçları, örgütsel adalet ile çalışanların iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca dağıtımsal adalet, işlemsel adalet ve etkileşimsel adalet ile çalışanların iş tatmini arasında ayrı ayrı, pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Basit Doğrusal Regresyon Modeli sonuçları, örgütsel adalet ile çalışanların iş tatmini arasındaki ilşkiyi yeterli bir şekilde ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore relationship between organizational justice and employee satisfaction in the public sector in Wakf Institution in Iraq. Specifically, this study aims at investigating the impact of three different dimensions (distributive justice, procedural justice, and interactional justice) of organizational justice on employee satisfaction. Based on a literature review of previous research, this study hypothesized that employees' perceptions of organizational justice is positively associated with employee satisfaction. This study adopted both descriptive and explanatory research methods. The primary data is collected by using a structured questionnaire. The questionnaires were randomly distributed to the target population of Wakf employees. The secondary data is collected from research studies of previous researchers and related books. The sampling population included 2000 employees of Wakf institution of Iraq. A systematic random sampling is adopted. The size of the sample is 250 employees. The quantitive data are analyzed by using 'Statistical Package for Social Sciences' (SPSS). Findings of the study is discussed in details in the thesis together with a comparison with other researchers of similar topic. In the present study reliability and validity of the measures used in the applied section are reported. The strength and direction of the relationship between the variables are measured by Pearson's Correlation. Also, Simple Regression model is used to show the predictive capability of the conceptual model that intend to predict the effect of a set of independent variables on the dependent variable. The Pearson's Correlation results show that there is a positive and significant relationship between organizational justice and employees satisfaction. The results also show positive relationship between distributive justice and employee satisfaction, procedural justice and employee satisfaction and between interactional justice and employee satisfaction. The Simple Linear Regression Model also adequately explained the relationship between organizational justice and employee satisfaction.