Şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı almış hastaların baş etme tutumları ile bilişsel şema alanlarının psikiyatrik tanı almamış kişilerle karşılaştırılması
Comparing coping styles and schema fields between schizophrenia , bipolar disorders and people who are not diagnosed any psychiatric disorders
- Tez No: 495722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın amacı; şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı almış hastalar ile psikiyatrik tanı almamış kişilerin baş etme tutumları ile bilişsel şema alanlarının karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın örneklem grubunu Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine bağlı Bakırköy Toplum Ruh Sağlığı Merkezi üyelerinden şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı almış hastalar ile psikiyatrik tanı almamış kişiler oluşturmaktadır. Araştırma 56 şizofreni ve 49 bipolar bozukluk tanısı almış hasta ile 56 psikiyatrik tanı almamış kişiyle yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Baş Etme Tutumları Ölçeği( Cope), Young Şema Ölçeği-Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi, SPSS istatistik paket programı 21.0 ile incelenmiştir. Katılımcıların baş etme tutumları ile şema alanları arasındaki farklar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Şema alanlarının baş etme tutumları üzerine yordayıcı etkisi olup olmadığının incelenmesi için regresyon analizi yapılmış ve değişkenler“stepwise”yöntemi ile dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda şizofreni ve bipolar bozukluk hasta grubunun psikiyatrik tanı almamış gruba göre inkar, geri durma, davranışsal boş verme ve zihinsel boş verme baş etme tutumlarından daha yüksek puan aldığı, psikiyatrik tanı almamış kişilerin de hasta grubuna göre aktif baş etme ve planlama baş etme tutumundan daha yüksek puan aldığı bulunmuştur. Young Şema Ölçeği sonuçlarına göre ise şizofreni ve bipolar bozukluk grubu iç içe geçme, terk edilme, başarısızlık, karamsarlık, sosyal izolasyon, kusurluluk, tehditler karşısında dayanıksızlık ve duygusal yoksunluk şema boyutlarından daha yüksek puan almıştır. Psikiyatrik tanı almamış grup bütün şema boyutlarından diğer gruplara göre düşük puan almıştır. Şema alanlarında ise zedelenmiş otonomi ve kopukluk şema alanında şizofreni grubu ve bipolar bozukluk grubu yüksek puan alırken, psikiyatrik tanı almamış grup anlamlı derecede düşük puan almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare coping styles and schema field between schizoprenia, bipolar disorders and people who are not diagnosed any psychiatric disordes. The research sample made of patients who applied to Bakırköy Community Mental Health Centre who is belong to Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Disease Hospital. Research scales filled with 56 schizoprenia, 49 bipolar disorders and 56 people who are not diagnosed any psychiatric disorders. In the research demographic Information Form, Coping Scale and Young Schema Questionnaire- Short form 3 ( YŞÖ-KF3) were used. The study found that the data analysis was performed with SPSS 21.0 statistical package program. Differences between coping styles and schema fields of participants has been studied one-way varyans analysis. Regression analysis was performed to examine whether the schema fields had a predictive effect on coping styles. Regression analysis variables predict the“Stepwise”method, are included in the analysis. As a result of study, schizophrenia and bipolar disorders patients had a higher score in denial, restraint, behavioral disengagement and mental engagement coping styles compare to people who are not diagnosed any psychiatric disorders. People who are not diagnosed any psychiatric disorders had a higher score on active and planning coping syles to compare patient group. According to Young Schema Questionnaire; schizophrenia and bipolar disorders patients had a higher score in enmeshment, abondonment, failure, vulnerability to harm and emotinoal deprivation schemas and people who are not diagnosed any psychiatric disorders had a lower score in all schema dimensions. In schema fields, schizophrenia and bipolar disorders patients had a higher score in impared autonomy and disconnection schemas but people who are not diagnosed any psychiatric disorders had a significantly lower score in this schema fields.