İşletmelerde iç denetim fonksiyonu ve örnek bir uygulama
Practicies of internal audit functions in a company
- Tez No: 495742
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İç denetim faaliyetleri dünyada çeşitli büyüklük, amaç ve yapıdaki işletmeler tarafından gerçekleştirmektedirler. İç denetim, risk yönetim süreçlerinde ve teknolojinin gelişmesi ile şirket büyüklüklerinin artması sebebiyle karmaşıklaşan işlemler ve analizi zorlaşan büyük verilerin anlaşılabilir ve güvenli hale getirilmesi için ortaya çıkan talebin karşılanmasına yönelik büyük gelişme göstermiştir. Bu çalışmada, 1 Ocak 2004'te yürürlüğe giren ve en son 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle revizyona uğrayan Uluslararası İç Denetim Mesleki Uygulama Standartları çerçevesinde iç denetimin değişen ve gelişen yapısı incelenerek, bir işletmenin iç denetim bölümü tarafından yerine getirilen iç denetim faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The firms which have multi purposes, magnitute and structure implement internal audit transaction all over the World. The most important factors at development and change of internal audit are desired to satisfy demands to effective risk management process and internal control systems of the firms in consideration of increased data amount, complex transactions, increasement of the firm enlargement and technological developments. Accordingly, being examined of changing and developing structure of internal audit within the frame of Standarts Of Proffesional Practice Of Internal Auditing are effectuated 1st January 2004 and revised at 1st January 2013 at last. Internal audit transactions have been analyzed by internal audit department.