Bankacılıkta risk yönetiminde iklim riski: Türkiye örneği
Climate risk in banking risk management: The case of Turkey
- Tez No: 1001402
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bankacılık sektöründe iklimle bağlantılı finansal risklerin risk yönetimi sistemlerine entegrasyonunu, 2024 yılı Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standardı (TSRS) uyumlu raporlar üzerinden incelemektedir. Çalışmanın temel amacı; bankaların iklim risklerini nasıl tanımlayıp raporladığını değerlendirmek, uygulama derinliğini karşılaştırmalı olarak ortaya koymak ve bulgular ışığında uygulanabilir bir risk yönetimi modeli önermektir. Araştırmada 2024 yılı TSRS raporlarının kullanılmasının ana nedeni, bu raporların iklim riskleri yönetimi konusunda kamuya açık en kapsamlı veri kaynağını oluşturmasıdır. Nitel yöntemle tasarlanan araştırmada, altı bankanın (Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Albaraka Türk ve Ziraat Katılım) raporları içerik analiziyle incelenmiştir. İncelemede; yönetim kurulu gözetimi, risklerin sınıflandırılması, kredi süreçlerine yansıma ve senaryo analizi gibi temalar kullanılmıştır. Bulgular, BDDK rehberi ve TSRS'nin yürürlüğe girmesiyle raporlamada ortak bir yapı oluştuğunu ve açıklamaların daha düzenli hale geldiğini göstermektedir. Ancak, standartlaşma uygulama derinliğini otomatik olarak sağlamamıştır. Özellikle kredi süreçlerine entegrasyon, senaryo testlerinin karar mekanizmalarına bağlanması, finansal etki analizi ve Kapsam 3 emisyonlarının ölçümü gibi alanlarda bankalar arasında belirgin farklılıklar vardır. Yönetim kurulu gözetimi yaygın olsa da riskin fiyatlama ve sermaye planlama gibi çekirdek süreçlere yansıtılmasında heterojen bir görünüm mevcuttur. Akbank, İş Bankası ve Yapı Kredi'nin sektörde öncü bir grup oluşturduğu; kamu ve katılım bankalarının ise metodolojik hazırlık aşamasında olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, BDDK'nın rehberiyle tam uyumlu ve TSRS standartlarını destekleyen modüler bir iklim riski yönetim modeli önerilmiştir. Bu model; yönetişim, risk taksonomisi, süreç entegrasyonu ve ileri ölçüm mekanizmalarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the integration of climate-related financial risks into risk management systems in the Turkish banking sector using 2024 sustainability reports compliant with the Turkish Sustainability Reporting Standard (TSRS). It aims to evaluate how banks identify and report climate risks, comparatively assess implementation depth, and propose an applicable risk management model. The 2024 TSRS reports were used as they provide the most comprehensive public data on climate risk management. Using a qualitative approach, the study conducted a content analysis of six banks' reports (Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Albaraka Türk, Ziraat Katılım). Key review themes included board oversight, risk classification, credit process integration, and scenario analysis. Findings reveal that following the BRSA (BDDK) guideline and TSRS implementation, reporting has gained a common structure with more organized disclosures. However, standardization has not guaranteed implementation depth. Significant inter-bank differences exist in credit process integration, linking scenario tests to decision-making, financial impact analysis, and Scope 3 emission measurements. Despite common board oversight, reflecting risks into core processes like pricing and capital planning remains heterogeneous. Akbank, İş Bankası, and Yapı Kredi form a pioneering group, whereas public and participation banks are in the methodological preparation phase. Consequently, a modular climate risk management model compliant with BRSA guidelines and TSRS standards is proposed. This model incorporates governance, risk taxonomy, process integration, and advanced measurement mechanisms.