El-Me'mûn Döneminde dinî ve ilmî hayat
Religious and scientific life in the Period of Al-Ma'mûn
- Tez No: 495755
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Halife Me'mûn, Abbâsî halifeliğinin temellerini sağlam bir zemine oturttuktan sonra halifeliği radikal bir biçimde daha kompakt ve pratik bir kuruma dönüştürmek için çalışmıştır. Onun bu faaliyetleri bilim ve kültürde yaşanan altın çağı hazırlayıp İslâm dünyasında bilimsel gelişmelere yol açmakla beraber aynı zamanda itikadi açıdan da bazı keskin ayrımlara sebep olmuştur. Ayrıca, İslâm toplumunda gayrimüslim gruplar daha fazla etkili olmaya başlamıştır. Bu, bir yandan barışçıl bir entegrasyona zemin hazırladığı gibi, Bâbek el-Hurremî'nin isyanı gibi Abbâsî halifeliğini sarsacak şiddetli ayaklanmalara da sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
After successfully securing the rule of the Abbasid Empire, caliph al-Ma'mun set himself into radically transforming the empire into a more compact and practical entity. This would result in a transformation of the Islamic World that would spark a golden age in science and culture, but also some definite divisions in the Islamic beliefs would also be solidified during this period. Furthermore the incorporation of non-muslim groups into the islamic society was starting to take full effect. This in turn resulted either in peaceful integration or into violent rebellions like the rebellion of Babak al-Khurramî that would continue to plague the Abbasid empire.