Avrupa Birliği'nin yumuşak gücü ve Türkiye'ye yönelik kamu diplomasisi uygulamaları
The European Union's soft power and public diplomacy implementations towards Turkey
  1. Tez No: 495773
  2. Yazar: EMRAH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uluslararası meselelerde yumuşak güç konseptini benimseyen Avrupa Birliği, kamu diplomasisi uygulamalarına temel değerlerini yerleştirerek hedef ülkelerin kamuoylarıyla iletişim kurmaktadır. Avrupa Birliği'nin kamu diplomasisi uygulamalarında yumuşak gücü oluşturan temel değerler kurumların işleyişi ve politikaların gelişmesi için kullanılmaktadır. Avrupa Birliği, kolektif bir kimlik temelinde siyasi meşruiyetini çeşitli politikalar, ziyaretçi programları ve projeler vasıtasıyla hayata geçirmektedir. Kamu diplomasisine büyük kaynaklar ayıran Avrupa Birliği, Türkiye'deki kamuoyuna yönelik kamu diplomasisi uygulamalarıyla hem Avrupa Birliği üye ülkelerin vatandaşlarıyla Türkiye'deki vatandaşların birbirini tanıyabilmesi için fırsatlar sunmakta hem de insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokratikleşme gibi çekicilik kaynaklarını Türkiye'ye aşılamaya çalışmaktadır. Çeşitli politikalar altında yer alan uygulamalar, siyasi reform süreçleri ve sosyo-ekonomik dönüşümlere ilişkin iletişim stratejileriyle Türkiye'deki tüm kesimleri demokrasi sürecine dâhil etmek üzere dizayn edilmekte ve sosyal paydaşlar vasıtasıyla zihin paylaşımını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Kamu diplomasisi uygulamaları bilgi ve paylaşımları kolaylaştırmak ve diyalog kurmak için çok önemli bir konudur. Bu amaçla yapılan çalışmada Avrupa Birliği'nin değerler sisteminin Türkiye'ye yerleştirilmesi ve Türkiye'de yaygınlaştırılması için kullanılan kamu diplomasisi uygulamalarının neler olduğu, nasıl ve ne şekilde kullanıldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Having adopted the concept of soft power in international affairs, the European Union is communicating with the public opinion of the target countries by setting its basic values in public diplomacy implementations. The basic values, which constitutes the soft power of the European Union in the areas of public diplomacy implementations, are used for the development of institutions' functioning and diplomacy. The European Union puts its political legitimacy into practice on the basis of a collective identity through various policies, visitor programs and projects. The European Union, which allocates immense resources for public diplomacy, offers opportunities for Member States' citizens and Turkish citizens to get to know each other through public diplomacy implementations towards public opinion in Turkey and tries to engrain in the attraction resources such as human rights, supremacy of law and democratization to Turkey. The implementations under various policies are being designed to include all segments of Turkey in the process of democracy with the communication strategies related to political reform processes and socio-economical transformations and the European Union is trying to achieve mind sharing through social stakeholders. Public diplomacy implementations are of great importance for facilitating information and sharing and for improving the dialogues. Within this framework, the establishment of the value system of the European Union in Turkey has been examined and which of the public diplomacy implementations are used in Turkey to dissemination of these values, how they are used have also been examined in this study.