5-14 yaş arası çocuklarda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleşmesi
  1. Tez No: 644005
  2. Yazar: MURAT ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bireylerin küçük yaşlarda elde ettiği bilgiler genellikle hayatı boyunca başvurdukları bilgiler haline dönüşerek bir kişilik özelliği haline gelebilmektedir. Farklı konularda araştırma yapan araştırmacıların bulguları bu hususu teyit etmektedir. İSG ise insanın çocukluktan başlayarak hayatının sonuna kadar her alanda, her yerde sınır gözetmeksizin yapılan her faaliyette karşımıza çıkmaktadır. Ancak ülkemizde vatandaşların çoğu İSG 'nin ehemmiyetinin farkında değildir. Bu nedenle ülkemizde çok fazla can kayıplı ve yaralanmalı vaka meydana gelmiş ve bu olaylar ülkemizin gerek ekonomik gerek psiko sosyal birçok kayba uğramasına sebep olmuştur. Bu bağlamda İSG konusunda ülkemizde farkındalık oluşturmak önem arz etmektedir. İSG farkındalığının oluşturulması ise İSG kültürünün oluşturulmasıyla yakından ilişkilidir. İSG kültürünün oluşturulabilmesi için eğitim hayati öneme sahiptir. Ancak İSG kültürünün İSG eğitiminin küçük yaşlardan başlayarak verilmesi gerektiği düşünülmektedir. Nitekim küçük yaşlardan itibaren sürekli olarak verilen eğitimin davranışa yansıması ve kültür haline gelmesi geç yaşlarda verilen eğitimin davranışa yansıması ve kültür haline gelmesi göre çok daha olanaklı gözükmektedir. Bu çalışmada ülkemizdeki eğitimin başlangıç yaşı olan beş yaş ve çocuk işçinin son yaşı olan on dört yaşı arasındaki çocuklarımızın eğitiminin İSG kültürünün yerleşmesindeki önemini ve İSG kültürünün oluşturulmasında başarı sağlayan diğer ülkelerin uygulamaları ile bu uygulamaların ülkemizde uygulanabilirliği ortaya konulmaktadır. Aynı zamanda anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseye başlangıç döneminde olan çocuklara uygulanan alan araştırmasının bulguları paylaşılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The information that individuals acquire at an early age can become a personality trait, often turning into information resorts throughout their life. Researches in the literature support this issue. Occupational health and safety (OHS), on the other hand, are encountered in every activity and every field from childhood to the end of life. However, most of the people in our country are not aware of the importance of OHS. For this reason, many death and injuries have occurred in our country. These cases give rise to many economic and psychosocial issues. It is important to raise awareness about OHS in our country. Raising awareness of the OHS is closely related to creating a culture of the OHS. Education is essential for creating a culture of the OHS. It is important to raise awareness about OHS in our country. Raising awareness of the OHS is closely related to creating a culture of the OHS. Education is essential for creating a culture of the OHS. However, the culture and the education of the OHS should be given from an early age. As a matter of fact, it is much more possible for the education given from the early ages to be reflected in the behavior and become a culture than the education given at the adult ages. In this study, the importance of the OHS culture in the education of children between the ages of five years, which is the beginning age of education, and the age of fourteen, which is the last age of child labor, has been demonstrated. In addition, the practices of other countries that succeeded to create the OHS culture were examined. The applicability of these applications to our country was studied. The field research was conducted for children who are in the beginning period of kindergarten, primary school, middle school, and high school. The findings of the field research were evaluated.