The concept of death as social criticism in James Joyce's Dubliners
James Joyce'un Dublinliler eserinde sosyal bir eleştiri olarak ölüm kavramı
  1. Tez No: 495866
  2. Yazar: TUBA TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı, James Joyce'un Dublinliler eserinde sosyal bir eleştiri olarak ölüm kavramını incelemektir. Bu çalışma, kitaptaki öyküler aracılığıyla tarih, geçmiş, politika, ekonomi, din, aile ve evlilik gibi toplumsal güçlerin birey üzerindeki olumsuz etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu toplumsal güçler, kendileri bozulduğunda bireyler üzerinde duygusuzlaştırıcı, yaşam enerjisini alıcı bir etkiye sahip olmaya başlar. Ülkesindeki manevi yozlaşmayı göstermeyi amaçladığını ifade eden James Joyce'un hikayelerinde de bu toplumsal güçler, insanların hayatlarında yozlaştırıcı ve felçleştirici bir etki oluşturmaya başlamıştır. İnsanlar pekçok açıdan felçleşmiştir; fiziksel olarak, zihinsel olarak, ruhsal olarak ve sonunda ölü gibi bir yaşam sürmeye başlamışlardır. Bu noktadan hareketle, bu çalışma James Joyce'un Dublinliler hikayeleri üzerinden, Dublinlilerin yüzyılın başında, tarih, geçmiş, politika, din, ekonomi, aile ve evlilik gibi toplumsal güçlerin birey üzerindeki felçleştirici etkisiyle, ölü gibi yaşam sürmeye başladıklarını göstermeye çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to study the concept of death as social criticism in James Joyce's Dubliners. Through the stories in the book, this study attempts to show that certain forces of society such as history, past, politics, economics, religion, family and marriage have a deprecating impact upon the individuals. When these forces are degraded, or corrupted, they come to have a deadening influence upon the individuals. Hence in James Joyce's stories, these forces of Dublin society have become to degrade people, or, as Joyce's aim in writing the book to present the moral paralysis of his country, these institutions come to have a paralyzing effect upon the lives of people. They become paralyzed in every possible way, mentally, physically, and most importantly spiritually that they start to lead a dead like life. Thus, this study aims to explore that death-like lives of people of Dublin which are caused by the deadening effect of history, past, politics, religion, family, and marriage, at the turn of the century through the stories in Dubliners of James Joyce.