A feminist critique of just war tradition
Haklı savaş geleneğinin feminist bir eleştirisi
- Tez No: 496062
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu tez, Haklı Savaş geleneğini feminist bir perspektiften incelemektedir. Söz konusu tezin temel hipotezini, Haklı Savaş geleneğinin, kadınların, bulundukları toplumlarda boyun eğmelerine yol açacak olan toplumsal, siyasal ve felsefi görüş ve uygulamalara, doğrudan ve dolaylı olarak destek verdiği savı oluşturmaktadır. Bu hipotez çerçevesinde, söz konusu çalışma Haklı Savaş geleneğinin üç farklı aşamasını; jus ad bellum, jus in bello ve jus post bellum aşamalarını inceler ve bunlara feminist perspektiften bir eleştiri yöneltir. Bir savaşın adil olup olmadığını incelemek için Haklı Savaş düşünürlerinin, kullanmış olduğu; haklı sebep, ehil otoritere, doğru niyet, son çare, savaşın adil yönetimi, orantılılık ile net fayda ve ayrım ilkeleri cinsiyet çerçevesinde incelenmiştir. Savlarını, ahlaki temellere dayandıran bir gelenek olarak, Haklı Savaş geleneği, Yahudi-Hristiyan ve Antik Yunan ve Roma gelenekleriyle iç içe geçmiştir. Bu çalışma söz konusu öğretlerin eleştirilerine odaklanarak, Haklı Savaş geleneğinin temelinde yatan cinsiyet ayrımcılığını ortaya koymaya çalışmaktadır. Haklı Savaş geleneğinin içermiş olduğu cinsiyet önyargılarının ifşa edilmesi adına, Batı Felsefi geleneği ve Doğal Hukuk geleneği tarafından içselleştirilmiş olan ikilikçi yaklaşım da bu çalışma çerçevesinde bir incelemeye tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın jus post bellum bölümü ise, iyi işleyen, cinsiyetler arası adalete dayalı bir barış sağlanması için insani müdahaleyi bir seçenek olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Just War tradition from a feminist perspective. The main hypothesis of this thesis is that the Just War tradition, both directly and indirectly, lends its support to the social, political and philosophical ideas and practices that subordinate women in their societies. To arrive such a conclusion, this study analyzes three different phases of the Just War cannon; jus ad bellum, jus in bello and jus post bellum and makes a feminist critique of each phase. The concepts; just cause, legitimate authority, right intention, last resort, right conduct, proportionality of means and net benefit and discrimination, that are employed by the Just War thinkers to gauge if a war is just or not are analyzed within the context of gender. As a tradition, that is basing its arguments on moral foundations, Just War tradition is intertwined with both Judeo-Christian, Ancient Greek and Roman teachings. This study also specifically focuses on the critique of such teachings in order to reveal the gender bias that lies at the foundations of the Just War tradition. The dualistic approach, adopted both by Western Philosophical tradition and Natural Law tradition, is examined in this thesis as well to put forward the gender bias that operates within the Just War tradition. The jus post bellum part of this study offers humanitarian intervention as an option for ensuring an effective gender just peace.