İnovasyon kararlarının açık inovasyon yaklaşımı ile verilmesinde çok kriterli karar verme yöntemleri
Multiple criteria decision making methods at innovation decision making with open innovation approach
  1. Tez No: 496266
  2. Yazar: AHMET ÇUBUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırmada, inovasyon projelerinde doğru yatırım kararlarının verilebilmesi için en iyi yenilikçi fikirlerin seçilebilmesi üzerinde durulmuştur. İnovasyon, yenilikçi fikirlerle başlar ve bu fikirlerin uygulanması ve pazara yayılması ile devam eder. Yenilikçi fikirlerin keşfi ise çoğu zaman işletmeler açısından zor olabilmektedir. Daha doğrusu inovasyon yapmak sıklıkla vurgulanan bir kavram olmakla birlikte bu sürece nasıl başlanılacağına dair işletmelerin bilgi birikimi yeterli düzeyde değildir. Bu çalışmada inovasyon faaliyetlerinin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi ve yenilikçi fikirlerin keşfi için açık inovasyon yaklaşımları önerilmiştir. Açık inovasyon yaklaşımları ile toplanan yenilikçi fikirlerin değerlendirilmesi ve hangilerinin inovasyon projelerine dönüştürülmesi gerektiğine karar verilebilmesi için ise karar vericiler genellikle geçmiş tecrübeleri ve tahminlerine göre hareket etmektedir. Çalışma kapsamında verilen kararların tutarlılığını ve güvenilirliğini artırmak için sayısal karar verme tekniklerinden Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) Yöntemlerine başvurulmuştur. Bununla ilgili de bir inovasyon karar modeli geliştirilmiştir. Daha sonra bu modele göre hangi yöntemin hangi inovasyon türünde daha iyi sonuç verdiği istatistiki ve yöntemlerin kıyaslanması bazında analiz edilerek inovasyon kararlarının verilmesinde seçilen ÇKKV yöntemleri arasında en iyileri belirlenmiştir. Bu çalışmaya, Türkiye'nin açık inovasyon yaklaşımlarını destekleyen ilk ve tek sistematik inovasyon yönetim yazılımının geliştirilmesi amacıyla başlanılmış olup çalışma çıktılarının daha sonra yazılım üzerinde uygulanması değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was examined to select the most innovative ideas for the right investment decisions in innovation projects. Innovation begins with innovative ideas and continues with the implementation of these ideas and diffusion to market. The discovery of innovative ideas can often be difficult for businesses. Although innovation is a frequently-emphasized concept, the knowledge of businesses on how to start to innovation is not sufficient. In this study, open innovation approaches are emphasized for the successful execution of innovation activities and the discovery of innovative ideas. Decision makers often act according to their past experiences and estimates in the process of evaluation of innovative ideas collected according open innovation approaches and in the process of the transformation of these ideas into innovation projects. In this study, Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods were used as quantitative decision making techniques to increase the consistency and reliability of decisions. An innovation decision model has also been developed. Best MCDM methods were determined according to the model comparing the results of the methods which give better results for the type of innovation by statistical analysis and methods comparison techinuques. Then, the best among the selected MMCM methods were determined by statistical analysis techniques and examination of comparing the results of the methods, which gave better results for the type of innovation according to the model. This study was started to develop the first and unique systematic innovation management software supporting open innovation approaches in Turkey and it is evaluated that the outputs of this study will be beneficial to the software.