Fabrication and characterization of nuclear radiation sensing field effect transistors (NurFETs) with high-K dielectrics
Yüksek-K dielektrikli alan etkili nükleer radyasyon dedektörlerinin (NürFET) üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 496560
  2. Yazar: ŞENOL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Geçit bölgesindeki yığın yapılarda süregelen gelişmeler ve ebat olarak küçülen geçit dielektrik kalınlığındaki değişimler sonucunda Metal-Oksit-Yarıiletken Alan-Etkili transistörlerde (MOSFET'ler) oluşan kaçak akımı azaltmak için daha yüksek geçit kapasitanslarının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Geçit kapasitans değerini arttırmak ve tünel etkisi önlemek için, MOSFET'lerde SiO2 geçit dielektrik tabakası yerine yüksek dielektrik sabitli yeni malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Bu tezde, geleneksel SiO2 tabakasının yerine Hafnium Oksit (HfO2) ve Erbium Oksit (Er2O3)olarak iki farklı yüksek dielektrik sabitli malzeme alternatif geçit dielektrik tabakası olarak kullanılmıştır. Mikroelektronikte HfO2 ve Er2O3 dielektriklerinin çeşitli teknolojik uygulamaları bulunmasına rağmen, radyasyon ortamlarında bu malzemelerin davranışlarına ve kullanılabilirliklerine yönelik çalışmalar yetersizdir. Yüksek dielektrikli malzemelerinin gerçeğe uygun/sahaya yönelik mikroelektronik uygulamaları için detaylı bir tetkik yapılmalıdır. Bu nedenle tez kapsamında, HfO2 ve Er2O3 kapı dielektriklerine sahip olan MOSFET‟ler üretilmiş, savunma / uzay uygulamalarına yönelik radyasyona dayanaklıları ve/yada radyasyon doz ölçüm sistemlerinde alternatif dielektrik malzeme olarak kullanılabilirlikleri incelenmiştir. Dozimetrik amaçlar için kullanılan özel p- kanallı MOSFET yapılar Nükleer Radyasyona Duyarlı Alan Etkili Transistor (NürFET) olarak isimlendirilmiştir. Radyasyon ortamında yüksek dielektrikli cihazların davranışlarını anlama adına yapısal, morfolojik, elektrokimyasal ve elektriksel değişimi içeren aygıt bozulma mekanizmaları belirlenmiş ve sonuçlar detaylı olarak tartışılmıştır. Ayrıca, yüksek dielektrik malzemelere ait elde edilen sonuçlar, tez kapsamında ayriyeten üretilmiş ve ticari olarak bulunan SiO2 geçit oksit tabakalı aygıtlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous development of a gate stack system and continually shrinking gate-dielectric thickness, have been necessitated by the requirement of higher gate capacitance in order to reduce excessive leakage currents in Metal- Oxide- Semiconductor Field- Effect transistors (MOSFETs). To obtain high gate capacitance and inhibit tunneling, relatively thick insulators with high dielectric constants (high-k) are needed in place of SiO2 gate dielectric in MOSFETs. In this thesis, the Hafnium Oxide (HfO2) and Erbium Oxide (Er2O3) have been used as two distinct high-k dielectrics as an alternative gate dielectric materials to conventional SiO2. Although several technological applications of the HfO2 and Er2O3 dielectrics are available in microelectronics, there still exists reliability problem for the usage of them in radiation environments. The detailed investigation should be performed for the realistic microelectronic applications of high- k materials. Hence, in the scope of this thesis, the MOSFETs with HfO2 and Er2O3 gate dielectrics have been fabricated and the possible device usage as a radiation sense materials for defense/space applications and/or radiation soft materials for possible dosimeter applications have been discussed. The device used for the dosimetric purposes, called Nuclear Radiation Sensing Field Effect Transistor (NürFET), is discrete p-channel MOSFET. In addition, the device failure mechanisms including the structural, morphological, electrochemical and electrical changing under radiation environment have also been discussed in details for understanding behaviors of the high- k based devices under radiation environment. The high-k device characteristics have been compared to experimentally fabricated and commercially available conventional devices with SiO2 gate.