Lomber disk herniasyonlu hastalarda TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu) ve ultrason uygulamalarının kollajen yıkım ürünleri ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) and ultrasound treatment on the collagen degredation products and oxidative stress parameters for patients with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 496590
  2. Yazar: MEHMET ERDİNÇ ÖKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM EĞRİ, DOÇ. DR. KÖKSAL DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Biochemistry, Bioengineering, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada multifaktöriyel olduğu düşünülen Lomber Disk Hernisi (LDH) tedavisinde kullanılan Transkutanöz Elektiriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) ve Ultrason uygulamalarının oksidatif stres düzeyi ve kollajen yıkımına etkisini göstererek tedavideki rollerini incelemek amaçlandı. Ayrıca, LDH hastaları ile sağlıklı kontrol grupta oksidatif stres parametreleri ve kollajen yıkım parametrelerinin hastalığın tanı ve gelişimindeki etkileri değerlendirildi. Araştırmaya, 40 LDH hasta grubu ve 30 kişilik kontrol grubu alındı. Hasta gruba 15 seans TENS ve Ultrason tedavisi uygulandı. Kontrol grubu örneklerinde ve hasta grubun tedavi öncesi ve sonrası örneklerinde serum SOD, MDA, GSH-Px ve idrar kreatinin düzeyleri fotometrik yöntemle, idrar NTX ve serum BALP, ELİZA yöntemi ile incelendi. MDA ve GSH-Px düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuşken, BALP, NTX ve SOD düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Hasta tedavi öncesi ölçümlerle TENS ve Ultrason tedavisi sonrasında yapılan ölçümler arasında, parametrelerin hiçbirinin düzeyinde anlamlı bir değişim bulunmamıştır. Hastaların tedaviden aldıkları fayda VAS, Oswestry, Nottigham ölçekleriyle değerlendirilmiş, değerlendirme sonucunda hastaların tedaviden anlamlı düzeyde fayda sağladığı bulunmuştur. Değişkenler ile ölçekler arasında ilişki incelenmiş ve aralarında korelatif ilişki bulunamamıştır. Çalışmada kullanılan parametrelerin ROC eğri analizleri yapılmış, analiz sonuçlarına göre tüm parametrelerin AUC değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak LDH'li hastalarda oksidatif hasarın ve kemik yapımında bir azalmanın hastalık gelişiminde etkili olabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca bu hastalarda uygulanan TENS ve Ultrason tedavisinin kısa vadede yapısal bir iyileşme meydana getirmediği bununla birlikte klinik bir rahatlama sağladığını düşünmekteyiz. Hastalığın gelişiminde etkili olduğunu düşündüğümüz bu olaylarla ilgili parametrelerin de serum ve idrar düzeylerinin ölçümünün hastalığın tanısında yardımcı testler olarak kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, to investigate role s of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) and Ultrasound applications used in the treatment of Lumbar Disc Hernia (LDH), which is thought to be multifactorial, were aimed by considering their effects on the levels of oxidative stress and collagen degredation products. In addition, oxidative stress parameters and collagen destruction parameters in LDH patients and healthy controls were evaluated for their diagnosis and development. LDH patient group (n=40) and a control group of (n=30) included were in the study. 15 sessions of TENS and Ultrasound therapy were applied to the patient group. Serum SOD, MDA, GSH-Px and urine creatinine levels were measured by photometric method, urine NTX and serum BALP, ELISA method in the control group and before and after treatment of the patient group. MDA and GSH-Px levels were significantly higher in the patient group than in the control group, while BALP, NTX and SOD levels were significantly lower in the patient group than in the control group. There was no significant change in the level of any of the parameters after the TENS and Ultrasound treatment. VAS, Oswestry, and Nottigham scales were used to evaluate the benefit of the patients, and it was found that the patients benefited significantly from the threatment. The relationship between variables and scales was examined, and no correlation has been found between them. ROC curve analyzes of the parameters used in the study were made and according to the analysis results, AUC values of all parameters were found to be statistically significant. In conclusion, we believe that oxidative damage and a reduction in bone formation in LDH patients may be effective in the development of the disease. We also think that TENS and Ultrasound therapy applied in these patients provide a clinical relief but do not resulting a structural improvement in the short term of therapy. We believe that the parameters related to these events considered in this study are effective in the development of the disease, and these can also be used as ancillary tests for the measurement of serum and urine levels for monitoring of LDH patients.