İmmünsüpresyon zemininde gelişen lenfoproliferatif hastalık özellikleri ve sağkalımı etkileyen parametreler
- Tez No: 496805
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Lenfoid hücre maligniteleri, en yavaş seyirliden en agresife kadar değişen, diferansiasyonun farklı seyrindeki immun sistem hücrelerinden ortaya çıkan malignitelerdir. İmmün yetersizlik zemininde gelişen lenfoma ise, primer lenfomaya kıyasla daha nadir gözlenen, prognozu ve tedaviye yanıtı kötü, mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Biz bu çalışmada immün yetersizlik zemininde gelişen lenfoma hastalarının klinik ve laboratuvar özelliklerini değerlendirmeyi, bu hastalarda sağkalım oranlarını, tedavi yanıtlarını ve mortalite-sağkalım üzerine etkili olabilecek faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'na Ocak 2013 ile Ocak 2016 tarihleri arasında başvuran, 15 immün yetersizlik zemininde gelişen lenfoma hastası ve aynı tarihte başvuran 49 primer yeni tanı lenfoma hastası dahil edildi. İmmünsüpresyon nedenleri, immünsüpresyon tedavileri ve süreleri, lenfoma evre ve tedavileri, tedaviye verilen yanıtları, mortalite oranları, sağkalım süreleri ve laboratuvar değerleri poliklinik dosyaları ve yatış epikrizleri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Tedavi sonrası remisyon/kısmi remisyon gelişimi immünsüpresyon zemininde lenfoma gelişen olgularda anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,025 OR 5,6 (1,4-22 %95CI)).
Özet (Çeviri)
Aim: The Lymphoid cell malignancies originate from the immune cells at various stages of differentiation, ranging from the slowest progressing ones to the most aggressive types. The immune deficiency-associated lymphomas are less frequently seen diseases with worse prognoses, poor treatment responses, and high rates of mortality compared to the primary lymphomas. In this study, we aim to evaluate the clinical and laboratory findings and to determine the survival rates, treatment responses and the factors which may influence the mortality and survival rates in patients with immunodeficiency-associated lymphomas. Patients and Methods: 15 patients with immunodeficiency-associated lymphomas and 49 patients with newly diagnosed primary lymphomas, who presented to the Department of Istanbul University Medical Faculty between January 2013 and January 2016, were included in the study. The etiologies of the immune deficiencies, the treatments and their duration for the immune deficiencies, the stages of their lymphomas, the treatments received for the treatment of lymphomas, treatment responses, mortality rates, the duration of the survival and the outcomes of the laboratory tests were evaluated utilizing the information in the outpatient files and patient discharge reports. Results: The remission and partial remission rates after the treatment were significantly lower in the patients with immunodeficiency-associated lymphomas [p=0.025; OR=5.6 (1.4-22, 95%CI)]. The IPI values of the primary lymphoma patients were lower significantly.