Neck outcome score'un Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Neck outcome score Turkish version, validity and reliability study
- Tez No: 496867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Boyun ağrısı, kas iskelet sisteminin en sık bildirilen üç şikayetinden birisidir. Boyun ağrısının prevalansı ülkemizde de yaygındır. Boyun ağrısı kişinin yaşam kalitesini azaltmakta, günlük yaşam ve iş hayatına katılımı limitlemektedir. Boyun ağrılarının kaynağının saptanması ve tedavisinde klinik muayeneler, değerlendirmeler ve fonksiyonel ölçekler kullanılmaktadır. Kişinin hayatını negatif yönde etkileyen boyun ağrısında klinisyenlerin hastaları daha detaylı değerlendirmelerine olanak tanıyan fonksiyonel ölçeklerin önemi büyük görünmektedir. Boyun ağrılı hastaların değerlendirilmesinde güçlü psikometrik özelliklere sahip anketlere ihtiyaç vardır. Bu nedenle çalışmamızın amacı Neck Outcome Score Anketi'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğini belirlemektir. Çalışmaya 208 non-spesifik boyun ağrılı hasta dahil edilmiştir. Güvenirliğin belirlenmesi için test-tekrar test ve iç tutarlılık analizleri yapılmıştır. Test- tekrar test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient yöntemi ile değerlendirilmiştir. Intraclass Correlation Coefficient sonuçları 0,715-0,844 arasında değişim göstermektedir. Bu sonuçlar test- tekrar test cevaplarının yüksek derecede güvenirliğe sahip olduğunu göstermektedir. İç tutarlık analizi için alt parametrelerin Cronbach Alfa değerleri 0,818-0,870 aralığında bulunmuştur. Bu sonuç anketin yüksek iç tutarlığa sahip olduğunu göstermektedir. Anketin geçerliğine faktör analizi ile bakılmıştır. Yapılan faktör analizi anketin beş faktörlü olduğunu belirtmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda Neck Outcome Score'un Türkçe versiyonu geçerli ve güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Neck pain is one of the three most frequently reported complaints of the musculoskeletal system. The prevalence of neck pain is also common in our country. Neck pain reduces one's quality of life and limits the participation in daily life and work life. Clinical examinations, evaluations, and functional scales are used in the identification and treatment of the neck pain source. In the neck pain that affects the life of the person in the negative direction, the importance of functional scales which allow clinicians to make more detailed evaluations of the patients seems to be significant. Questionnaires with strong psychometric properties are needed in the evaluation of neck pain patients. For this reason, Turkish version of Neck Outcome Score Questionnaire aimed to determine the validity and reliability of our study. 208 non-specific neck pain patients were included in the study. Test-retest and internal consistency analyzes were conducted to determine reliability. The test-retest results were evaluated using the Intraclass Correlation Coefficient method. Intraclass Correlation Coefficient results vary between 0,715 and 0,844. These results indicate that the test-retest responses are highly reliable. Cronbach alpha values of the sub-parameters for internal consistency analysis ranged from 0.818 to 0.870. This result shows that the survey has high internal consistency. The validity of the questionnaire was examined by factor analysis. The constructed factor analysis indicated that the questionnaire had five factors. In the light of these results, the Turkish version of Neck Outcome Score was found valid and reliable.