Ankara Sincan Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne başvuran hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Healthy life style behaviours and related influencing factors of the patients attending to the internal medicine polyclinic of Ankara Sincan State Hospital
  1. Tez No: 496875
  2. Yazar: İBRAHİM ALIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Sincan Devlet Hastanesi'nin Dahiliye Polikliniği'ne başvuran hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olup bu çalışmanın evrenini Ankara Sincan Devlet Hatanesi'nin Dahiliye Polikliniğine bir haftada başvuran hasta sayısı (450 kişi) olmaktadır. Araştırma kapsamına alınan 401 hastaya ulaşılmıştır. Sosyo demografik yapısı ile hastaların daha önce hastalığın olup olmadığı ve sağlık kontrolleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını etkilediği düşünülen bazı faktörlerin değerlendirilmesi ile ilgili sorular soruldu ve SYBD Ölçeği sorularının yer aldığı bir anket uygulandı. Veri analizleri t testi ve SPSS 23.0 program kullanılmış ''Sağlıklı Yaşam Biçimini Değerlendirme-II'' veri toplama formu kullanılmıştır. Bulgular: Hastaneye başvuran hastaların %58,6'ı kadın, % 41,1'i erkek öğrenci olup, yaş ortalamaları 37,49 + 14,78'dır. Hastaların SYBD ölçeği genel ortalaması 137,94 + 26,87 puan olarak saptanmıştır. Sağlığın geliştirilmesine katkıda bulunan davranışlar içerisinde en yüksek puan ortalamaları sırasıyla kendini gerçekleştirme tinselik, kişilerarası ilşkiler ve beslenme, en düşük ortalama ise fiziksel aktiviteye aittir.
Özet (Çeviri)
Healthy Life Style Behaviours and Related Influencing Factors of the Patients Attending to the Internal Medicine Polyclinic of Ankara Sincan State Hospital Objective: Determinig the healthy life style behaviours (HLSBs) and factors affecting their HLSBs of the Patients Attending to the Internal Medicine Polyclinic of Ankara Sincan State Hospital was aimed Materials and Methods: The students (n= 401) patients attending in Sincan State Hospital was the context of this descriptive study. 401 of patients could be reached at the time of enrolment. Questions about sociodemographic characteristics, and some factors thought to be influential on healthy life style behaviours are asked, and a questionnaire that HLSB Scale is present were applied. Data were analysed using t- test, one-way analysis of variance. Results: Patient attending state hospital were %58,6'ı female, % 41,1'i of male with a mean age of 37,49 + 14,78 years. Mean HLSB Scale score of the patients was estimated to be 137,94 + 26,87 points. The maximal mean points contributing to the development of healthy life style were related to selfrealization, responsibility for self-health, interindividual supportive measures in decreasing order, while habitual exercise and fizical activite accounted for the lowest means.