OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim standardı ve çimento sektöründen bir firmada risk değerlendirilmesi
OHSAS 18001 work health and safety management systems and risk evaluation of a company in cement sector
  1. Tez No: 226822
  2. Yazar: MERVE FÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzde sanayi toplumunun bilgi toplumu formatında yeniden yapılanması, işin doğasındaki değişim, enformasyon teknolojilerinin üretim sürecindeki hakimiyeti, riskin doğasının değişimini getirmiştir. Bu değişim, insanların içinde birlikte yaşayabilecekleri ve herhangi bir kayba uğramadan önce potansiyel problemleri tanıyabilecekleri ve bunları ortadan kaldırabilecekleri proaktif bir yaklaşıma sahip olmaları demektir.Dünyada giderek daha fazla kullanılan iş güvenliği yönetim sistemlerinin çıkış noktası, iş güvenliği ve sağlığı konusunda bir belgelendirme ve standardizasyona duyulan gereksinimdir. Bir ülkede iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin verilerin iyileştirilmesi için devlet tarafından yürürlüğe konulan yasaların yanı sıra OHSAS 18001 gibi uluslararası standartlar da çok önemli rol oynamaktadır. Türk Çimento Sanayi ülkenin güçlü sanayilerinden olup dünyada önemli bir yere sahiptir ve Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) tüm üye işyerlerini kapsayan OHSAS 18001 çalışmalarını sürdürmektedir. Bu sektörde giderek daha fazla tanınmaya ve bir gereklilik olarak kendini dayatmaya başlayan OHSAS 18001 standardında kullanılan en önemli araçlar tehlike tanımlama ve risk analizidir. Bu tez çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Standardı OHSAS 18001 ayrıntılı bir biçimde incelenerek, bir çimento fabrikasında risk değerlendirme süreci anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reconstruction of industrial society to modern day information society form, variation in the nature of labour, and the domination of information technologies through production process; has resulted in the variation in nature of risk. This variation means where people can live together to identify potential problems and gain a pro-active approach to solve these problems, before having any possible losses.The objective of Work Health and Safety Management Systems becoming wideaspread around the world, is the requirement to a documentation and standartization for work safety and health issues. Besides the legislation brought into force by government, international standarts such as OHSAS 18001 play an important role in improving work safety and health data in a country. Turkish Cement Corporation is one of the leading industries around the world, and ÇEİS carries on OHSAS 18001 studies in every member vendor. OHSAS 18001 standart , which has been increasingly recognized and becoming a necessity in the sector, involves hazard identification and risk analysis as two main tools. In this thesis study, Work Health and Safety Management Standard OHSAS 18001 has been examined in detail, and a risk assesment process in a cement factory is explained.