Futbola katılımın genu varum üzerine etkisi
The impact of football attendance on genu varum
- Tez No: 496944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 10-18 yaşları arasındaki futbolcuların genu varum düzeylerini belirlemek ve aynı yaş gruplarındaki sedanterler ile kıyaslamasını yapmaktır. Bununla birlikte yaşa bağlı olarak genu varum gelişimini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya katılan 453 gönüllünün yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, vücut kitle endeksi, interkondiler mesafe (IC), sağ diz Q açısı (SAQ) ve sol diz Q (SOQ) açı değerleri ölçülmüştür. IC değeri ölçümü için kaliper (0.01mm) ve Q açı ölçümü için fotoğraflama tekniği kullanılarak ölçümler alınmıştır. Futbolcu ve sedanterler 10-12, 13-15 ve 16-18 yaş gruplarına ayrılarak gruplar arası ve grup içi kıyaslamalar yapılmıştır. Gruplar arasındaki farkı değerlendirmek için; Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grubun karşılaştırıldığı durumlarda Kruskal Wallis testi, veriler arasındaki korelasyonu incelemek için Spearman Korelasyon testi ve gözlemciler arası uyumu tespit etmek için Cohen's Kappa testi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 24 paket programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan futbolcuların her yaş grubu için IC, SAQ ve SOQ değerleri sedanterlerden yüksek olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte özellikle futbolcularda yaşa bağlı olarak IC değerlerinin anlamlı ve dikkati çeker düzeyde arttığı tespit edilmiştir. Tüm gönüllülerin ortalama değerleri futbolcu ve sedanterler için karşılaştırıldığında sırasıyla; IC değeri 19.70 ± 18.01 mm'ye karşın 3.12 ± 7.10 mm, SAQ değeri 13.60 ± 2.68°'ye karşın 11.01 ± 2.00° ve SOQ değeri 13.37 ± 2.26°'ye karşın 10.82 ± 1.96° olarak ölçülmüştür. Sonuç: Araştırma sonucunda futbola katılımın Q açı değerlerini ve IC değerini anlamlı düzeyde arttırdığı tespit edilmiştir. Her yaş grubu için futbolcuların genu varum değerleri sedanterlerden yüksek bulunmuştur. Ayrıca IC değerlerinin özellikle futbola katılım ile birlikte yaşa bağlı olarak arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the genu varum levels of football players between the ages of 10 and 18, and to compare them with non-athletes of the same age groups. It was also aimed to evaluate the development of genu varum depending on ages. Method: Body length, body weight, body fat percentage, body mass index, intercondylar distance (IC), right knee Q angle (SAQ) and left knee Q angle (SOQ) values of 453 volunteers participating in this study were measured. The caliper (0.01 mm.) was used for intercondylar distance measurements. Through examination of the photographs of participants, Q angle measurements were carried out. Intergroup and intragroup comparisons were made through dividing football players and non-athletes into three groups according to their ages as follows; 10-12, 13-15, 16-18 years. In this study, following statistical tests were applied; Mann-Whitney U test in order to evaluate the difference between the groups, Kruskal Wallis test when more than two groups were compared, Spearman-Brown Correlation test to examine correlation between data, and Cohen's Kappa coefficient to determine agreement between observers. SPSS 24 package program was used to analyze data. Results: IC, SAQ and SOQ values for all age groups of football players participating in this study were higher than non-athletes'. Moreover, the IC values were noted as increasing significantly and remarkably depending on ages of football players particularly. When the mean values of measurements of non-athletes and football players were compared; IC value was 3.12 ± 7.10 mm and 19.70 ± 18.01 mm, SAQ value was 11.01 ± 2.00° and 13.60 ± 2.68°, and SOQ value was 10.82 ± 1.96° and 13.37 ± 2.26° respectively. Conclusion: As a result of this study, it was determined that participation in football increased Q angle values and IC values significantly. IC values of football players were noted higher than non-athletes' for all age groups.