Multipl skleroz oluşturulan fare modelinde demiyelinizasyon ve remiyelinizasyonun gösterilmesi
Demonstration of demyelination and remyelination in mice model of multiple sclerosis
- Tez No: 496945
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER SİNDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Anatomy, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS) Merkezi Sinir Sistemi'ni (MSS) etkileyen kronik, otoimmun, inflamatuvar demiyelinizan bir hastalıktır. MS patofizyolojisinde genetik ve çevresel risk faktörlerinin önemli rol oynadığı düşünülse de MS'e spesifik bir patogenez yeterince tanımlanamamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı sistemik kuprizonun demiyelinizasyona etkilerini incelemek ve MS patogenezi ile ilgili daha çok bilgiye ulaşılmasını sağlamaktır. Yöntem: 40 tane erkek C57BL/6 türü fare randomize olarak 4 gruba ayrıldı: (1) Demiyelinizasyon kontrol grubu 6 hafta boyunca normal yem ile beslenen grup; (2) Demiyelinizasyon grubu 6 hafta boyunca gavaj ile %0,2 kuprizon verilen grup; (3) Remiyelinizasyon grubu 6 hafta boyunca gavaj ile %0,2 kuprizon verilen ve sonrasında 6 hafta boyunca normal yem ile beslenen grup; (4) Remiyelinizasyon kontrol grubu 12 hafta boyunca normal yem ile beslenen grup. Demiyelinizasyon ve remiyelinizasyon gruplarına yürüme, açık alan ve tail-flick testleri uygulandı. Demiyelinizasyonu göstermek için hippocampus ve corpus callosum'da immunohistokimyasal yöntemler kullanılarak myelin basic protein (MBP) ve glial fibrially asidic protein (GFAP) yoğunlukları belirlendi. Bulgular: Demiyelinizasyon grubunun hippocampus'unda ve corpus callosum'unda kontrol ve remiyelinizasyon gruplarına göre, GFAP yoğunluğunun arttığını ve MBP yoğunluğunun azaldığını gözlemledik. Demiyelinizasyon grubunun yürüme testi sonucunda overlap ve sağ arka topuk ile sol 3. parmak arası uzaklık (TOF) mesafesinin arttığı, açık alan test sonucunda alınan yol miktarı ve hızın azaldığı saptandı. Ayrıca kuyruk çekme testi sonucunda demiyelinizasyon grubunun bekleme süresinin remiyelinizasyon grubuna göre daha uzun olduğu belirlendi. Sonuç: Sonuçlarımıza göre kuprizon, farede MS modeli oluşturmak için uygun bir ajandır. Mevcut çalışmanın devamında santral ve periferik oluşumların incelenmesinin yeni projelere kaynaklık edebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple sclerosis (MS) is a chronic, autoimmune, inflammatory, demyelinating disease that affects the central nervous system (CNS). Genetics and environmental risk factors are thought to play an important role in the MS pathophysiology, specific pathogenesis to MS is not well described. Aim of this study was to investigate the systemic effects of cuprizone on demyelination and to get more information on MS pathogenesis. We have allowed reaching a good knowledge of the pathogenesis of MS. Method: 40 male C57BL/6 mice were randomly divided into four groups. (1) Demyelination control group which was fed 6 weeks with normal chow; (2) Demyelination group was administered 0.2% cuprizone for 6 weeks via gavage daily; (3) Remyelination group was administered 0.2% cuprizone for 6 weeks via gavage and then fed with normal chow for 6 weeks; (4) Remyelination control group which was fed with normal chow for 12 weeks. Demyelination and remyelination groups were evaluated to walking, open field and tail-flick tests and determined the myelin basic protein (MBP) and glial fibrially acidic protein (GFAP) expressions by using immunohistochemical techniques on hippocampus and corpus callosum. Results: We observed increased GFAP and also decreased MBP expressions in hippocampus and corpus callosum of demyelination group compared to the control and remyelination groups. Walking test results of the demyelination group showed that increased overlap and the orthogonal distance from the toe of one paw to the hind pad of the opposite paw (TOF). Open field area test results of the demyelination group showed that decreased locomotor activity. Tail flick test results indicated that demyelination group's latency was longer than remyelination group. Conclusion: According to our results, cuprizone is a suitable agent for creating MS model on mice. In the continuation of the current work, we believe that the examinations of central and peripheral formations can be used for new projects.