Lomber spinal ağrıda transforaminal epidural steroid enjeksiyonunun etkinliği
Lomber spi̇nal ağrida transforami̇nal epi̇dural steroi̇d enjeksi̇yonunun etki̇nli̇ği̇
- Tez No: 496982
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda lomber spinal ağrı tanısı almış, ağrısı sayısal derecelendirme ölçeğine (SDÖ) göre 7 ve üzeri hastalara uygulanan transforaminal epidural steroid enjeksiyonlarını (TFESE); işlem sonrası SDÖ puanındaki değişimin değerlendirilmesini amaçladık. Bu çalışma, 01.01.2015-01.01.2016 tarihleri arasında başvurusu bulunan ve transforaminal enjeksiyon yapılan 18 yaş ve üzerindeki 159 erkek, 244 kadın olmak üzere 403 hastanın dosyalarının incelenmesi ile gerçekleştirildi. Polikliniğimizde bulunan ağrı takip formları ve hastane otomasyon sistemi kullanılarak, hastaların ağrı lokalizasyonu, ağrı özellikleri, yapılan transforaminal işlemler ve işlem sonrası ağrı durumları tespit edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel anlamlılığı Pearson Ki-Kare testi, Kruskal Wallis H testi, Friedman ve Mann Whitney U testleri ile değerlendirildi. Girişimsel işlemler ile çalışmaya dahil edilen 403 hastanın 3 ay sonraki kontrollerinde %44,9 oranında %50'den fazla ağrıda azalma tespit edilmiştir. Hastaların ilk başvuru ağrı skorları ile 15. gün kontrol ağrı skorları ve 3.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the change in numeric rating scale (NRS) score and transforaminal epidural steroid injections (TFESE) performed on patients with lumbar spinal pain whose NRS score 7 and above according to the numeric rating scale (NRS). This study was carried out by examining the files of 403 patients, including 159 men and 244 women, aged 18 years and over who had applied between 01.01.2015-01.01.2016. Pain localization, pain speciality, interventional procedures and post-procedural pain status were determined using pain monitoring forms and hospital automation system in our clinic. Statistical significance of the obtained data was evaluated by Pearson ki-square test, Kruskal Wallis H test, Friedman and Mann Whitney U tests. With interventional procedures, 44.9% of 403 patients had a reduction in pain of more than 50% at third month pain control point.