Göstergebilimsel metin çözümlemeye dayalı etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin hikâye çözümleme becerilerine etkisi: Karma yöntem araştırması
The effect of semiotic text analysis based activities on middle school students' story analysis skills: A mixed methods research
  1. Tez No: 497267
  2. Yazar: ZEYNEP CİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada etkinliklere dayalı göstergebilimsel metin çözümleme yönteminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin hikâye çözümleme becerilerine ve Türkçe dersi tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın bir diğer yönü ise uygulama sürecine katılan öğrencilerin süreç hakkındaki görüşlerini belirlemek, nicel verileri nitel verilerle destekleyerek sonucu ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada, hem nicel hem de nitel yöntemlerin kullanıldığı karma yöntem araştırma desenlerinden biri olan açımlayıcı sıralı yöntemler deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın Çalışma grubu ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden olan aykırı durum örneklemesi kullanılmıştır. Bu doğrultuda 2014-2015 eğitim öğretim yılı TEOG başarı sıralaması dikkate alınarak Erzurum il merkezindeki yüksek dereceli bir ortaokul (O1) ile düşük dereceli bir ortaokuldaki (O2) 97 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Çalışmaya O1 deney grubunda (D1) 15 kız, 17 erkek; kontrol grubunda (K1) 16 kız, 18 erkek ve O2 deney grubunda (D2) 10 kız, 5 erkek; kontrol grubunda (K2) 9 kız, 7 erkek öğrenci katılım sağlamıştır. Uygulama süreci 2016-2017 eğitim öğretim yılını kapsayacak şekilde planlanmıştır. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Hikâye Çözümleme Formu (HÇF)”, yarı yapılandırılmış“Öğrenci Görüşme Formu (ÖGF)”ve Topçuoğlu Ünal ve Köse tarafından (2014) geliştirilen“Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nicel veriler Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Testi, Bağımsız ve Bağımlı Örneklemler İçin t-Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sürecinde toplanan verilerin analiz edilmesiyle ulaşılan bulgular doğrultusunda göstergebilimsel metin çözümleme yöntemi esas alınarak hazırlanan etkinliklerin, öğrencilerin hikâye çözümleme başarılarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Deneysel sürecin öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarını geliştirmede anlamlı düzeyde bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin uygulanan etkinlikleri olumlu buldukları ve bu etkinliklere ders kitaplarında yer verilmesini istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the activity-based semiotic text analysis method on middle-school seventh grade students' story analysis skills and attitudes towards the Turkish language course was investigated. Another aspect of the study was to determine the views of the students involved in the implementation process about the process, and to reveal the results by supporting quantitative data with qualitative data. In this study, it was preferred to use the explanatory sequential methods design, which is one of the mixed method research designs in which both quantitative and qualitative methods are used. The deviant case sampling method, which is a purposeful sampling method, was used to determine the sample of the study. In this direction, based on the TEOG success rating of 2014–2015 academic year, 97 students at a middle school with a high rating (O1) and at a middle school with a low rating (O2) in Erzurum province center participated in the study. In the study, at school O1, 15 girls and 17 boys participated in the experimental group (D1), and 16 girls and 18 boys in the control group (K1). At school O2, 10 girls and 5 boys participated in the experimental group (D2), and 9 girls and 7 boys in the control group (K2). The implementation process was planned to cover the 2016–2017 academic year. The data of the study were collected by using the“Story Analysis Form (SAF)”and the semi-structured“Student Interview Form (SIF)”developed by the researcher, and the“Attitude Scale Towards Turkish Course”developed by Ünal and Köse (2014). The quantitative data were analyzed using the Mann-Whitney U test, the Wilcoxon test, and the t-test for independent and dependent samples. Content analysis technique was used in the analysis of the qualitative data. Based on the findings obtained by analyzing the collected data in the research process, the results showed that activities that were prepared according to the semiotic text analysis method improved the students' achievement in story analysis. It was seen that the experimental process did not make a significant difference in developing the attitudes of the students towards the Turkish course. As a result of the interviews done with the students, it was determined that the students found the activities to be positive and wanted these activities to be included in the textbooks.