The relationship between exposing media news about Syrians and prejudice toward them: The moderating role of trust in media news
Suriyelilerle ilgili medya haberlerine maruz kalma ve onlara yönelik önyargı arasındaki ilişki: Medya haberlerine güvenin düzenleyici rolü
- Tez No: 889520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN KORKMAZ KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Medyanın gruplar arası tutumlar üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar, olumsuz medya temasının da olumlu temas gibi dış gruplara yönelik tutumları etkilediğini göstermiştir. Özellikle medya haberlerine maruz kalma, dış gruba yönelik tutumları ve önyargıları etkilemektedir. Buna ek olarak, bazı çalışmalar medyaya güvenin medya haberlerine maruz kalma ve tutumlar arasındaki ilişkide rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu bağlamda, bu çalışma farklı medya kanallarında Suriyelilerle ilgili haberlere maruz kalmanın sosyal mesafe tercihleri ve Türkiye'de yaşayan Suriyelilere yönelik olumsuz duygular üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, farklı medya kanallarındaki haberlere duyulan güvenin bu ilişkideki rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçları test etmek için 362 katılımcı ile yapılan analizlerin sonuçlarına göre, ana akım medya ve internet haber sayfalarındaki haberlere maruz kalmanın Suriyelilere yönelik sosyal mesafe tercihlerini yordadığını bulduk. Ayrıca, sosyal medya haberlerine maruz kalmanın Suriyelilere yönelik sosyal mesafe tercihlerini ve olumsuz duyguları yordadığını bulduk. Moderasyon analizi sonuçları ise, ana akım medya haberlerine maruz kalma ile sosyal mesafe tercihleri arasındaki ilişkide sadece ana akım medya haberlerine güvenin rol oynadığını gösterdi. Bu sonuçlar, önyargı bileşenleri ve farklı medya kanalları değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies examining the impact of media on intergroup attitudes showed that negative media contact influences attitudes towards outgroups as positive contact does. In particular, exposure to media news impacts attitudes and prejudices toward the outgroups. Additionally, some studies have shown that trust in the media may play a role in the relationship between exposure to media news and attitudes. In this regard, this study aimed to examine the effect of exposure to news about Syrians in different media channels on social distance preferences and negative emotions towards Syrians living in Türkiye. Moreover, it aimed to examine the role of trust in news across different media channels in this relationship. According to the results of the analyses conducted with 362 participants to test these purposes, we found that exposure to news in mainstream media and Internet news pages predicts social distance preferences for Syrians. Furthermore, we found that social media news exposure predicted social distance preferences and negative emotions toward Syrians. Moderation analysis results showed that only trust in mainstream media news played a role in the relationship between exposure to mainstream media news and social distance preferences. These results were discussed by evaluating prejudice components and different media channels.