X(3872) mezonunun pertürbatif olmayan yöntemlerle incelenmesi
Investigation of x(3872) meson via nonperturbative methods
  1. Tez No: 497526
  2. Yazar: HALİL MUTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜMÜŞ, PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında X(3872) rezonansı moleküler resimde Kuantum Renk Dinamiği Toplam Kuralları (KRDTK) çalışılarak incelenmiştir. İlk önce harmonik salınıcı için KRDTK yöntemi uygulanmış daha sonra B mezonunun kütlesi elde edilmiştir. Ağır Kuark Spin Simetrisi (AKSS) X(3872)'nin eşleri olabileceğini öngörmüştür. Kullanılan akım neticesinde 4 tane ağır kuark eşi öngörülmüştür. X(3872) ve ağır kuark eşlerinin kütle tayfı KRDTK yöntemiyle elde edilmiştir. Π_μναβ^((2)), Π_μναβ^((1)) ve Π_μναβ^((0)) ilişkilendirme fonksiyonlarına karşılık gelen kütle tayfının ortalama değeri m=4055±127 MeV olup hata payı içerisinde X(3872)'nin deneysel kütlesiyle uyumludur. X(3872)'nin ağır kuark eşlerinin dejenereliği de sonuçlarımızla örtüşmektedir. Ayrıca toplam kuralları analizi yapılarak hesaplamada seçilen Borel parametre aralığının tutarlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, X(3872) resonance is studied via Quantumchromo Dynamics Sum Rules (QCDSR) with molecular picture. First harmonic oscillator is studied with QCDSR and B meson mass is obtained. Heavy Quark Spin Symmetry (HQSS) predicts heavy partners for X(3872). In this content, X(3872) meson and its heavy partners is studied by QCDSR method. 4 heavy partners are predicted via the chosen current. Mass spectrum of X(3872) and its heavy partners are obtained by QCDSR method. Mean value of mass spectrum which are obtained from correlation functions of Π_μναβ^((2)), Π_μναβ^((1)) and Π_μναβ^((0)) is m=4055±127 MeV and it is consistent within the error of X(3872) mass. The degeneracies of X(3872) partners are compatible with the heavy quark spin symmetry prediction. QCDSR method analysis is done and it is shown that Borel parameter window that is used in this work is compatible.