Laparoskopik sleeve gastrektomilerde kaçak testi uygulamasının faydası var mıdır?
Is it beneficial performing LEAK test during laparoscopic sleeve gastrectomy
- Tez No: 727521
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN MESCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obezite çağımızın giderek artan sorunu haline gelmiştir ve ek hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Diğer tüm yöntemler başarısız olduğunda hastalara cerrahi prosedür uygulanmaktadır. Ameliyat tercihi hastanın VKİ ve komorbiditelerine göre değişmektedir. SG günümüzde en çok tercih edilen ameliyatların başında gelmektedir. Postoperatif komplikasyonlardan biri de kaçaktır. Kaçak insidansını en aza indirmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu çalışmada erken dönem kaçakların tespitinde faydalı olduğuna inanılan intraoperatif kaçak testinin rutin yapılmasının gerekliliği araştırılmıştır. Çalışmaya 215 hasta dahil edildi. Hastaların boy ortalaması 169,87±9,51 cm, medyan kilosu 110 (IQR: 97-130) kg ve medyan VKİ değeri 39 (IQR: 35-44) kg/m2 olarak hesaplandı. 108 hastaya intraoperatif kaçak testi yapılmadı ve 107 hastaya intraoperatif kaçak testi yapıldı. Bu çalışmada kaçak testi yapılan gruptaki bütün hastalara 38F boyutunda buji kullanıldı. Kaçak testi olarak metilen mavisi tercih edildi. Tüm hastalara ortalama 80-100 ml metilen mavisi orogastrik tüpten verildi ve yaklaşık olarak 15-30 saniye beklendi. Kaçak testi bütün hastalarda negatif sonuç verdi ve test tekrarlanmadı.
Özet (Çeviri)
Obesity has started to be an important health problem recent era, not only causing serious health problems but also increasing mortality and morbidity of the coincidental diseases. Sleeve gastrectomy is the most commonly performed procedure for surgical management of morbid obesity. Postoperative Staple line leakage is the second most common cause of death after bariatric surgery. There are many techniques for reducing the leak incidence. The aim of our work is investigate the doing routine intraoperative leak test can reduce postoperative leaks. In this study 215 patients included. Patients mean weight is 110 (IQR: 97- 130) kg and median BMI is 39 (IQR: 35-44) kg/m2 . Intraoperative leak test performed for 107 patients. Leak tests performed with 38F bougie and methylene blue dye. After 15-30 second of injection 80-100 ml methylene blue dye in orogastric tube any leaks seen intraoperatively.