Sleeve gastrektomilerde erken dönem kaçağa etki eden faktörler
Factors that affecting early leak in sleeve gastrectomies
- Tez No: 841288
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sleeve gastrektomi obezite tedavisinde gün geçtikçe ön plana çıkmakta ve sleeve gastrektomi operasyonu sonrasında görülen en tehlikeli komplikasyonların başında kaçak gelmekte. Çalışmamızda bu kaçağa etki eden faktörlerin ortaya konmasını amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ekim 2017 ile Kasım 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Kliniğinde sleeve gastrektomi yapılan 84 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların preoperatif hazırlık süreçleri ve postoperatif tedavi süreçleri gözden geçirildi. Kaçak riskini arttırdığı düşünülen bilgiler derlendi ve istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Araştırmaya toplam 84 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 39,12±10,85 yıl olup %77,38'i kadındır. Hastaların ortalama ameliyat süresi 161,32±227,08 dakikadır. Hastaların vücut kitle indeksi ortalaması 45,54±5,52 olarak hesaplanmıştır. Hastaların %83,33'ünde doku yapıştırıcısı ile ve %13,1'inde sütur atılarak stapler hattı güçlendirilmiştir. Hastaların %4,76'sında kaçak vardır. Kaçak durumu ile demografik ve klinik değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Sleeve gastrectomy is becoming more and more prominent in the treatment of obesity and leakage is one of the most dangerous complications seen after sleeve gastrectomy operation. In our study, we aimed to reveal the factors affecting this leakage. MATERIALS AND METHODS: The records of 84 patients who underwent sleeve gastrectomy in the General Surgery and Surgical Oncology Clinic of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between October 2017 and November 2023 were retrospectively analyzed. Preoperative preparation processes and postoperative treatment processes of the patients were reviewed. Information thought to increase the risk of leakage was compiled and statistically evaluated. FINDINGS: A total of 84 patients were included in the study. The mean age of the patients was 39.12+10.85 years and 77.38% were female. The mean operation time was 161.32+227.08 minutes. The mean body mass index of the patients was 45.5415.52. The stapler line was reinforced with tissue adhesive in 83.33% of the patients and by suturing in 13.1% of the patients. 4.76% of patients have leakage. The relationships between leakage status and demographic and clinical variables were examined.